Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Lavrov mindenkitől csökkentést vár

Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu |  2013. június 30. 16:01

Az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov szerint a közelgő nukleáris fegyverzetcsökkentés csak úgy képzelhető el, ha minden olyan állam csökkenti a töltetek mennyiségét, amelyek rendelkeznek ilyen eszközökkel.

Lavrov ezzel Barack Obama, a héten megfogalmazott javaslatára reagált, amely szerint az Egyesült Államok és Oroszország a 2010-es Új START szerződésben megfogalmazottakon túlmenően is hajtson végre leszerelést.
Az Új START szerződés értelmében egy állam maximum 1.500 darab robbanófejjel rendelkezhet; az egyezményben foglaltak végrehajtása még mindig folyamatban van.

A külügyminiszter szerint a további csökkentések lehetővé teszik, hogy mind az Egyesült Államok, mind pedig Oroszország nukleáris arzenálja közel azonos kategóriába kerüljön más atomhatalmak készleteivel, hozzátéve, hogy ebből eredendően a tárgyalásoknak nem bilaterális, hanem multilaterális formában kell megtörténnie. Lavrov megjegyezte azt is, hogy ez nem csak a hivatalosan atomhatalmaknak nyilvánított államokra vonatkozik, hanem azokra is, akik rendelkeznek nukleáris fegyverekkel.

Az Egyesült Államokon és Oroszországon kívül atomhatalomnak számít Nagy-Britannia, Franciaország, Kína, India, Pakisztán és Észak-Korea. A felsoroltakon kívül Izraelt már többször megvádolták nukleáris fegyverzet birtoklásával, Iránt pedig a fejlesztésükkel. Mind ez ideáig egyik állam sem erősítette meg egyértelműen az ellenkezőjét.
Az Amerikai Tudósok Szövetségének jelentése alapján, az Egyesült Államok és Oroszország nukleáris készletein kívül a többi atomhatalom 100 és 300 közötti robbanófej mennyiséggel rendelkezhet.

Az orosz külügyminiszter megjegyezte azt is, hogy Oroszország figyelembe fogja venni az Egyesült Államok európai rakétavédelmi terveit a további csökkentésről szóló döntés előtt, melynek szükségességét Obama már elismerte.
A két állam éveken át elhúzódó vitába keveredett a rakétavédelmi terveket illetően, mert Oroszország érvelése szerint az amerikai elképzelés felborítaná a stratégiai paritást a hidegháború volt riválisai között.