Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Mali: pozitív példából újabb válsággóc?

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2012. április 7. 8:10

Újabb feszültséggóc látszik kialakulni Afrikában, miután az utóbbi évtizedekben viszonylag stabil Maliban kétirányú változások történtek: az ország északi részét tuareg lázadók vették birtokba, a demokratikus kormányzatot pedig – ezzel összefüggésben – katonai junta buktatta meg. Mindeközben a térségben egyre nagyobb teret nyernek az al-Kaida dzsihádista fegyveres csoportjai is.

Március 22-én a harmadik államcsínyre került sor Mali történetében Musza Traoré 1968-as hatalomátvétele és az ő 1991-es megbuktatása után: Amadou Toumani Touré elnöknek épp a már kiírt választások előtt kellett távoznia a hatalomból.

1595933772
„Afrikában Mali az utóbbi két évtizedben a demokratikus országok egyik példájaként szerepelt" – mondja Csizmadia Sándor Afrika-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára (képünkön). „Igaz, az elmúlt három évben Észak-Maliban már mozgolódtak az iszlamista terroristák, akik többnyire Algériából húzódtak le a sivatagba, miután a hatalom kiűzte őket eredeti állásaikból." Az északi régió egyébként is problémás területnek tekinthető: az itt élő tuaregek először 1914-ben lázadtak fel a központi hatalom ellen, de kisebb akciókra a ‘70-es, ‘80-as és ‘90-es években is sor került.

„Ezeket azonban mindig párbeszéddel kezelték, találtak rájuk megoldásokat. Tavaly októberben, Moammer el-Kadhafi líbiai elnök veresége után azonban egyes források szerint kétezer, mások szerint négyezer olyan tuareg harcos érkezett Észak-Maliba, akik Kadhafi mellett harcoltak" – emeli ki a szakértő, aki egyszersmind felhívja a figyelmet a beszivárgókat vezető Mohamed Ag Nadzsim szerepére is. Utóbbi ezredesként szolgált a líbiai hadseregben, miután 1963-ban mali katonák végeztek apjával. Ezt követően bosszút esküdött a mindenkori mali kormányzat ellen, és most látta elérkezettnek az időt a visszavágásra. Remekül felszerelt fegyveresei szinte azonnal egyesültek egy másik tuareg lázadó mozgalommal, amelynek augusztusban meghalt a vezetője.

Az így létrejött Azawadi Nemzeti Felszabadítási Mozgalom (MNLA) ezután bejelentette, hogy a Niger folyótól északra fekvő, a tuaregek bölcsőjének számító, mintegy 800 ezer négyzetkilométernyi Azawad terület függetlenségéért indul harcba (ez Mali teljes területének mintegy kétharmadát jelenti), majd januárban a mozgalom elkezdte elfoglalni az északi városokat. Közben csatlakozott hozzájuk egy szalafista mozgalom is Ijad Ag Ghali vezetésével, aki tavaly még Amadou Toumani Touré bizalmi embere volt. Az elnök kegyeiből végül azért esett ki, mert kiderült, hogy szimpatizál a Maghreb térségben aktív al-Kaidával.

1595933772
A katonai hatalomátvételre a fővárosban a tuareg előrenyomulás kapcsán került sor: miután a lázadók mintegy hetven, lőszerrel nem rendelkező katonát mészároltak le egy laktanyában, a kormányzat azonban nem mutatott tettrekészséget, Amadou Sanogo százados (balra) vezetésével fiatal tisztek egy csoportja feltüzelte a haderőt, és sikeres katonai puccsot eszközölt. „A junta dezorganizálta a hadsereget, szétesett a parancsnoki struktúra: többek között ezért is menekültek fejvesztve délre a katonák ahelyett, hogy ellenálltak volna a lázadóknak" – mondja Csizmadia Sándor, aki szerint több magas rangú tábornokot is arra hivatkozva távolítottak el pozíciójából, hogy részük volt az északi területeken zajló temérdek illegális üzletben.

A térségben nagymértékű kábítószer-kereskedelem folyik – itt fut egy, az utóbbi években bejáratott új kokain-útvonal is –, de fegyverekkel, emberekkel, illegális gépkocsikkal egyaránt üzletelnek a helyi zavarosban halászó csoportok. Azawadban emellett a föld még feltáratlan kőolaj- és uránérc-kincset is rejt.

Csizmadia Sándor szerint a világnak előbb-utóbb mindenképpen lépnie kell majd Mali ügyében, északon ugyanis egyre drámaibb a biztonsági helyzet: az elmúlt hetekben kétszázezernél többen menekültek el a szomszédos országokba. Ugyanígy az ország amúgy is törékeny gazdasága is összeomolhat, hiszen a bamakói puccsot elutasító Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége által hirdetett totális embargó előbb-utóbb biztosan összeroppantja majd a katonai juntát, miként az országot is. „Az azonban figyelemre méltó, hogy sem az afrikai államok, sem Franciaország nem követelte Amadou Toumani Touré visszahelyezését a hatalomba, csakis a demokratikus játékszabályok betartását, a kormányzás átadását a civileknek és a választások megtartását" − teszi hozzá a szakértő.

1595933772
A junta megroppanása mindenesetre további beláthatatlan következményekkel fenyeget, ha közben a lázadók elérik Bamakót. Ugyanakkor az előrenyomuló erők sem egységesek: miközben a tuaregek egy része világi államot akarna építeni, addig a szalafisták az egész országban bevezetnék az iszlám törvénykezést, a saríát.

Csizmadia Sándor rámutat: egy radikális muszlim állam létrejötte a térségben senkinek sem érdeke. Az afrikai békefenntartó erők felkészítése és harcképes erőként történő felvonulásuk azonban még akár egy hónapot is igénybe vehet – elképzelhető, hogy addigra Bamako a szélsőségesek kezére jut. A laikus tuaregek ugyanakkor bejelentették, hogy nem lépik át Azawad határát, és a nemzetközi közösségtől kértek segítséget önálló államuk elismeréséhez.

Franciaország egyelőre kizárta, hogy katonai erőt vezényeljen Maliba, de mintegy ötezer, az országban élő állampolgárát már távozásra szólította fel az intenzív és egyre erősödő francia-ellenesség miatt. „Előbb-utóbb valakinek biztosan be kell majd avatkoznia, csak nem tudni, kinek és mikor. És főleg ki ellen: a junta ellen, a laikus tuaregek vagy a szalafisták ellen?" – összegzi a jelenlegi drámai helyzetet a szakértő, hozzátéve, hogy az Afrikai Unió egészen biztosan nem járulna hozzá egy önálló tuareg állam létrejöttéhez, ami a határok jelentős átrajzolásával is együtt járna a kontinensen. Bár Eritrea és Dél-Szudán létrejötte azt jelenti, hogy a gyarmati korban meghúzott határok sem mindig sérthetetlenek…