Megkezdődhet a tárgyalás Irán és az Egyesült Államok között
Szöveg: Szűcs László | 2012. január 25. 8:24Bár az Európai Unió január 23-án, hétfőn fokozatos olajembargót vezetett be Irán ellen – azzal a céllal, hogy a teheráni rezsim ne tudja finanszírozni atomprogramját –, nem várható, hogy az iszlám köztársaság lezárja a Hormuzi-szorost, majd ennek következtében kitör egy háború a Közel-Keleten – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő.
Mindezek után lehet-e arra számítani, hogy Irán – beváltva fenyegetését – lezárja a Hormuzi-szorost, aminek viszont egy esetleges – az amerikaiak által már előrevetített – háború is a következménye lehet? – tettük fel a kérdést Tálas Péternek, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet (SVKI) igazgatójának.
A biztonságpolitikai szakértő elmondta: véleménye szerint az olajembargót nem követi majd háború, a fegyveres konfliktus ugyanis nem érdeke egyik félnek sem. Bizonyítja ezt az is, hogy az embargó bevezetése ellenére az EU öt hónapos „türelmi időt" adott Iránnak: ez az időszak valószínűleg azt célozza meg, hogy valamilyen szintű párbeszéd kezdődjön el Teherán és a Nyugat között.
Komolyabb problémát jelenthet az, ha Irán döntést hoz arról: lezárja a Hormuzi-szorost – azaz a Perzsa-öböl bejáratát –, ahol a világ kőolaj-kereskedelmének negyven százaléka áthalad. „Azt gondolom, bár Irán technikailag képes lehet a lezárása, de hosszú távon ezt nem tudná fenntartani" – mondta Tálas Péter, aki szerint a teheráni vezetés több módon tudná gátolni az öböl hajóforgalmát. Az egyik ilyen az elaknásítás lehetne, azonban azt ők is jól tudják, hogy az amerikaiak néhány hét alatt képesek lennének felszedni a robbanószerkezeteket.
Egy másik módszer a föld-föld, illetve a föld-víz rakéták alkalmazása lehetne – ezekkel az iszlám ország az utóbbi időben több kísérletet is végrehajtott –, ám a tankerek elleni rakétatámadások szintén csak „alkalmi sikereket" jelentenének, hiszen az amerikai hadsereg a drónok segítségével nemcsak a rakétákat, hanem azok kilövőállásait is képes lenne rövid időn belül megsemmisíteni.
„Nem is olyan egyszerű ennek a hajózási útnak a lezárása, mint ahogy azt nagyon sokan gondolják. Arról nem is beszélve, hogy nem látom Irán érdekeltségét a szoros lezárásában. Ez ugyanis azt is jelentené, hogy Teherán saját maga elől is elzárja a szállítás lehetőségét. Márpedig több keleti országba – például Indiába, Kínába, Dél-Koreába, Japánba – a szoroson keresztül jut el az iráni olaj. Ahmadinezsád tehát politikailag sem érdekelt a szoros lezárásában, hiszen annak akár következménye lehet az is, hogy jelenlegi szövetségesei ellene fordulnak. Ráadásul annak ellenére, hogy Irán a föld egyik legnagyobb kőolaj-kitermelője, az infrastruktúra hiánya miatt a finomított olajszármazékokból importra szorul, így egy esetleges öböllezárásnak, és az azt követő olajhiánynak lehetne olyan abszurd következménye is, hogy Teheránban benzinhiány alakul ki" – mondta Tálas Péter, aki szerint az iszlám ország vezetése abban viszont érdekelt, hogy folyamatosan növekedjen a nyersolaj ára. Ez ugyanis komoly anyagi forrásokat jelent az országnak, mivel bevételének 70-80 százaléka az olajeladásból származik, így annak kiesését azonnal megérezné az iráni gazdaság.
„Hiszem: az olajembargóval nem lehet megakadályozni azt, hogy Irán megalkossa saját atomfegyverét. Sőt, az embargó kétélű fegyver, hiszen nagyon nagy kérdés, hogy a történtek miként fognak lecsapódni az iráni választások során. El tudok képzelni egy olyan helyzetet, hogy ez az egész szituáció éppen Mahmúd Ahmadinezsád elnök malmára hajtja a vizet − mint az közismert, az iráni ellenzék jelenleg az ő hatalmának megdöntésére készül −, és még azok is ki fognak állni mellette, akik eddig ellene voltak" – fogalmazott Tálas Péter, aki szerint az embargó elfogadása ellenére jól látszik Európa óvatossága, hiszen nem kívánnak visszavonhatatlan intézkedéseket bevezetni. Az elkövetkező öt hónap pedig jó alkalom lesz arra, hogy megkezdődjenek a tárgyalások Irán és a Nyugat között − ami ráadásul óriási nyereség lenne az éppen újraválasztására készülő Obama amerikai elnök számára. Egy esetleges háború ennek éppen ellenkezőjét, azaz hatalmas hátrányt jelentene a választási kampányban.
Fotó: Archív