Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Timosenko vezetheti Ukrajnát

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2014. február 26. 8:06

Egyre stabilabb a helyzet Ukrajnában, ahol nemsokára előrehozott elnökválasztásokat tartanak. A legesélyesebb a vezetői posztra a nemrégiben szabadon engedett, már évek óta börtönben lévő politikus, az ország egykori miniszterelnöke, Julija Timosenko lehet. A kisebbségeknek, így a magyaroknak is ez lehet a legjobb forgatókönyv, hiszen a szélsőségesen nacionalisták hatalomra jutásával jelentősen korlátozhatják önállóságukat például az oktatás területén – monda Póti László, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa a honvedelem.hu kérdéseire.

A helyzet mára letisztult abban az értelemben, hogy az ország szétszakadása már nem alternatíva, hiszen ez csak akkor valósulhatott volna meg, ha Viktor Janukovics, a megdöntött elnök Kelet-Ukrajnába menekül, ahol még mindig hatalmi bázissal bír, és ellenállást hirdet. A múlt pénteki események óta azonban világossá vált, hogy nem ezt az utat választotta, inkább elbujdosott, így a lehetőségek közül kiesett a polgárháború és az ország szétszakadása.

1595967631
Julija Timosenko szabadulása után (Fotó: Reuters)

Nem kell komolyan venni azokat a híreket sem, amelyek szerint Szevasztopol, a fekete-tengeri kikötőváros vagy a Krím-félsziget önhatalmúlag kiválik az államból, hiszen ez valójában senkinek sem áll érdekében.

Janukovicsnak mind a politikai, mind pedig a büntetőjogi felelősséget vállalnia kell azért, ami történt a tüntetések alatt: sokan meghaltak, sokakat elhurcoltak és megkínoztak. Ha az ország határain belül sikerül elfogni a még mindig szökésben lévő exelnököt, akkor valószínűleg börtönbe kerül, sőt még az sem biztos – persze sok függ a megtalálásának körülményeitől −, hogy megúszhatja a lincselést. Ha sikerül kijutnia Ukrajnából, akkor Oroszországot, illetve Fehéroroszországot választhatja, mert ezek az államok valószínűleg befogadják, de így élete végéig száműzetésben maradhat.

1595967631
Hatalmas tömeg ünnepelte a győzelmet Kijevben (Fotó: Reuters)

A Majdan győztes tüntetői, illetve az ellenzéki pártok vezetői gondoskodtak arról, hogy az ukrán államiság életben maradjon: új elnököt neveztek ki a parlament élére, megkezdődtek az új kormány megalakítása körüli politikai folyamatok, és előrehozott választásokat is bejelentettek. Ez jól mutatja, hogy a tüntetők nemcsak fizikai értelemben vették át a hatalmat, hanem elkezdték kiépíteni azokat az ideiglenes jogköröket, amelyekkel el lehet kormányozni az országot a legitim választásokig.
A helyzet stabilizálásához szükség volt a belügyi erők átállására, illetve a hadsereg semlegességére is – tette hozzá.

A tüntetők vezetői egyébként nagyon szigorú feltételeket fogalmaztak meg arra vonatkozóan, hogy kik szerepelhetnek az előrehozott választásokon: nem indulhat olyan, aki bármilyen módon az előző garnitúrához köthető, így az elnöki adminisztrációban korábban dolgozók, illetve azok sem, akik benne vannak Ukrajna első 100 leggazdagabb üzletemberének soraiban. „Ez a történet jól jelzi azt, hogy a majdanos tüntetők meg akarják őrizni a politikai események feletti kontrollt" – hangsúlyozta a szakértő.
Ebben a helyzetben például a börtönből szabadon engedett Julija Timosenko is egy rendkívül megosztó személyiség, sok felkelő nem ért egyet azzal, hogy visszakerüljön a hatalomba, amire egyébként – mármint a választások megnyerésére – neki van a legtöbb esélye, hiszen a legnagyobb ellenzéki párt vezetője.

1595967631
A nemzeti színek

A jellegzetes, kontyban hordott hajáról ismert volt miniszterelnök egyébként nem egyértelműen pozitív figura, hiszen oligarchából lett politikus, és valóban kötött egy „rendkívül gyalázatos" megállapodást az oroszokkal a gázháború lezárása érdekében, de még mindig ő az egyik legjobb választás. Ezzel egyébként valószínűleg az EU is megbékélne, hiszen a szervezet is szorgalmazta a volt elnök szabadon engedését.

A kárpátaljai magyar ajkú kisebbség mostani helyzetével kapcsolatban Póti László azt mondta, hogy a hatalomváltás, illetve az új hatalom formálódásának időszakában valóban érhetik, sőt már most érik hátrányok a helyi nemzetiségeket. Ennek egyik fő oka az, hogy a lázadás megnyerésében nagyon markáns érdemeket szereztek a szélsőséges, félkatonai csoportok, szélsőjobboldali, ultranacionalista szervezetek. „Tényleg szimbolikus, hogy a nyelvtörvény szigorításával kezdte ténykedését az új hatalom, de várhatóan a választások után valamivel mérsékeltebb szereplők kormányozhatnak majd" – tette hozzá. Azt sem szabad elfelejteni, hogy az Európai Unió is kontrollt jelenthet ezen a téren, hiszen a felkelők legfontosabb célja éppen a Nyugathoz való közeledés, így valószínűleg figyelembe veszik a szervezet véleményét a kisebbségi kérdésben.

1595967632
Viktor Janukovics, az elkergetett elnök villája, ahol szeretője élt