Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Vasúti sínre telepített, mozgatható rakétarendszeren dolgozik Moszkva

Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu |  2013. május 4. 18:26

Jurij Boriszov helyettes orosz védelmi miniszter tájékoztatása szerint a Moszkvai Hőtechnikai Intézet útjára indított egy kutatási és fejlesztési programot, amelynek célja egy új, vasúti sínre telepített, mozgatható interkontinentális ballisztikus rakétarendszer létrehozása.

Jelenleg a munka kezdeti stádiumban van, olyannyira, hogy egyelőre a projekt költségeit sem állapították meg. A fejlesztés időtartamáról egyelőre nem jelent meg hiteles információ. A Moszkvai Hőtechnikai Intézet számára nem idegen a rakétatechnológia, hiszen a központ fejlesztette a Bulava, a Topol és a Jarsz típusú rakétákat is. Egy, az orosz védelmi ipari szektorban dolgozó tisztviselő szerint, az új rendszer prototípusát 2020-ig tervezik kifejleszteni.

1595953556

A neve elhallgatását kérő forrás hozzátette: az új rakéták súlya fele annyi lesz, mint a régi, már kivont szovjet társaiké, amely így lehetővé teszi, hogy szállításuk során elférjenek egy vasúti szerelvényen is.
Az eredeti vasúti sínre telepített rendszer 104 tonnás SS-24 „Scalpel" típusú rakétákkal volt felszerelve, amelyek mozgatásához három mozdonyra volt szükség. A vasúti szerelvény olyan súlyos volt, hogy kárt okoztak az alattuk lévő sínekben. A vasútra telepítés alapkoncepciója az volt, hogy a rakéták mozgathatósága miatt nehezebb rátalálni a kilövőállásokra, ami többek között megnehezíti az esetleges rakétaindításra adott válaszcsapás hatékonyságát is.

A szovjet hadsereg 1987-ben állította hadrendbe az első ilyen rendszerét, 1991-re pedig összesen már tizenkettővel rendelkezett. A mozgatható vasúti rakétákat 2002-ben kivonták a rendszerből, az utolsó bázist pedig 2007-ben számolták fel a START II fegyverzetkorlátozási szerződés alapján. A 2010-es START III szerződés elődével ellentétben nem tiltja hasonló rendszerek fejlesztését.
Alexander Konovalov katonai szakértő rosszallását fejezte ki, mert szerinte a nehézkes szovjet koncepciókhoz való visszatérés „rossz ötlet", még ebben a fejlettebb verzióban is.