Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kína jobbnak tartja saját vadászbombázó gépét, mint az eredeti oroszt

Szöveg: honvedelem.hu / jetfly.hu |  2012. december 11. 10:50

A kínai People´s Daily Online az ország védelmi minisztériumának egy képviselőjére, Geng Yanshengre való hivatkozással azt közölte december 6-án, hogy a kínai Shenyang J–15 „Flying Shark” hajófedélzeti vadászbombázó több jellemzőben felülmúlja a Szu–33 típust, és nem klónja az orosz repülőgépnek.

1595946076

A J–15 vadászbombázó fejlesztésénél a kínai mérnökök „nagyon sok" megoldást felhasználtak a Szu–33 prototípusából – T–10K–3 – amelyet Ukrajnától vásároltak a 2000-es évek első felében. Az külsőre egyértelműen látszik, hogy a J–15 kialakításánál az orosz gép sárkányszerkezetét vették alapul. Geng Yansheng úgy nyilatkozott ezzel kapcsolatban, hogy a külső „hasonlóság" még nem jelenti azt, hogy az „egyik" repülőgép másolata egy másiknak.

A People´s Daily Online által leírtak szerint a J–15 tökéletesebb fedélzeti elektronikával, valamint kétirányú nagysebességű adatátviteli rendszerrel rendelkezik, mint a Szu–33 típus.
A kínai cikk arról is ír, hogy a J–15 az orosz Szu–33 típussal ellentétben nem csak légi célok elfogására alkalmas, hanem földfelszíni célok megsemmisítésére is. A J–15 az alkalmazott modern anyagoknak köszönhetően könnyebb, mint a Szu–33.

Végezetül a cikk kiemeli, hogy a J–15-öst saját fejlesztésű, Taihang (WS–10) típusú hajtóművekkel látták el, amely lényeges nagyobb hajtóerejű, mint az orosz AL–31F. A Peoples Daily Online a technikai jellemzőket tekintve úgy fogalmaz, hogy a J–15 az amerikai F/A–18 Super Hornet és a francia Rafale hajófedélzeti változataihoz hasonlítható.

2012 novemberében a J–15 vadászbombázó sikeresen landolt, majd felszállt a kínai CV–16 Liaoning repülőgép-hordozó fedélzetéről.