Románia Bulgáriával verseng Portugália használt vadászgépeiért
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2012. szeptember 25. 12:02Románia Bulgáriával verseng Portugália használt F-16-os harci repülőgépeiért, ezért beszerzésükről sürgős döntést kell hoznia – közölte Corneliu Dobritoiu román védelmi miniszter a B1 hírtelevíziónak adott interjújában.
A román védelmi miniszter kifejtette: azért lenne előnyös a használt, negyedik generációs amerikai gépek beszerzése, mert megkönnyítené az áttérést az ötödik generációs F–35-ösökre.
„Az F–16-osoknak ugyanaz a gyártója, ugyanolyan fegyverzetet használ, ugyanolyan repülőtéri infrastruktúrára, generátorokra, lépcsőkre van szüksége, mint az F–35-ösöknek. Ezzel szemben a svéd Gripenek egyedi darabok. Ha az átmenetet Gripenekkel oldanánk meg, a számukra kiépített infrastruktúrát utána le kéne cserélni" – érvelt Dobritoiu.
Hozzátette: a NATO csak Európában négyezer F–16-ossal rendelkezik, így a cserealkatrészek sokkal olcsóbban beszerezhetők, mint más típusú repülőkhöz, amelyeknek a száma nem haladja meg a hatszázat.
A román légierő jelenleg izraeli segítséggel felújított orosz gyártmányú MiG–21 LanceR típusú vadászgépeket használ. A korábbi 110 vadászgéppel rendelkező flottából mára körülbelül 30–40 harcképes gép maradt, amelyek tervezett szolgálati ideje 2013-ban lejár. Az elavult MiG-ekkel tucatnyi halálos baleset történt az utóbbi két évtizedben. Lecserélésükről évekkel ezelőtt megszületett az elvi döntés, de még nem dőlt el, hogy Románia milyen gépeket állít rendszerbe NATO-kötelezettségei teljesítésére.
Dobritoiu rámutatott, miután a holland használt F–16-osokat lekéste, Románia most Bulgáriával verseng a portugál gépekért, amelyek jelen pillanatban az utolsók a piacon. „A bolgárok novemberben döntenek az ügyben. A bolgár légierő viszont MiG-29-esekkel van felszerelve, amelyek 2025-ig repülhetnek, így a jövő évi választások előtt talán nem szánják rá magukat egy ekkora kiadásra" – mondta a román védelmi miniszter.
A portugál F–16-osokra nem írnak ki versenytárgyalást, hanem az ajánlatot elsőként elfogadó ország vásárolhatja meg őket. A beszerzésükhöz azonban Romániának ratifikálnia kell még egy uniós irányelvet, amit ilyen rövid idő alatt legfeljebb sürgősségi rendelettel tehet meg – mutatott rá Corneliu Dobritoiu román védelmi miniszter.