A mai napig nem tisztázottak a Lusitania tragédiájának részletei
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2018. május 6. 18:061915. május 7-én, az ír partok közelében egy német tengeralattjáró támadását követően elsüllyedt az RMS Lusitania nevű óceánjáró. Több mint ezerkétszáz utas veszett oda a tragédiában, aminek következtében az eset óriási nemzetközi felháborodást váltott ki. A világtörténelem egyik leghíresebb hajókatasztrófájának hátteréről ugyanakkor azóta is vitáznak a történészek.
Az RMS Lusitania eredetileg utasszállító hajónak készült: 1904-ben kezdte el építeni a brit Cunard Line társaság, akik bevallottan rekordméretű vízijárművet akartak alkotni, hogy ezáltal is lekörözzék vetélytársaikat. A csaknem 240 méter hosszú, majdnem 26 méter széles hajó emellett méreteihez képest és egyébként is igen gyorsnak számított a maga idejében 47,5 kilométer/órás sebességével. A korszak egyik műszaki csodájának számító, gyorsan elhíresült gőzös 1907 szeptemberében indult el először Liverpoolból New York felé kereskedelmi utasszállító- és postahajóként, és ezt a távot a következő nyolc év során több mint kétszázszor tette meg 1915-ös pusztulásáig.
Ezekre a kérdésekre továbbra sincs megnyugtató válasz, legfeljebb sejthetjük a hátteret, illetve összeesküvés-elméleteknek biztosíthatunk táptalajt velük. Mindenesetre akárki is küldte szándékosan vagy gondatlanságból a Lusitaniát a biztos halálba, az amerikaiak hadba lépését végül nem ez az incidens váltotta ki. 1201 ember azonban így is a hullámsírba veszett a katasztrófában.