Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A marsall szégyellt unokaöccse

Szöveg: Snoj Péter |  2015. május 3. 13:13

A honvedelem.hu olvasói emlékezhetnek írásunkra, amelyben a náci diktátor, Adolf Hitler és az amerikai haditengerészetben szolgáló unokaöccse viharos kapcsolatáról volt szó. Gondolták volna, hogy a Harmadik Birodalomban korántsem bizonyult egyedi esetnek?! A Luftwaffe hírhedt marsalljának, Hermann Göringnek is volt rejtegetnivalója…

Karl Göring, Adolf Hitler tanácsadójának és a Luftwaffe parancsnokának testvére még 1923-ban költözött családjával az Amerikai Egyesült Államokba. Ugyanebben az évben született meg Werner Goering (nem elírás, a család már ekképp telepedett le) a Utah állambeli Salt Lake Cityben. A Harmadik Birodalomból való emigrálás okai ma is ködösek, de feltételezhetően a család ezen ága korántsem volt elragadtatva Hermann nagybácsi és barátai hitvallásától. Minderre az is bizonyíték, hogy amikor az Egyesült Államok csatlakozott a háborús erőfeszítésekhez, az ifjú Werner önkéntesen jelentkezett az amerikai légierő kadétképző iskolájába.

1595992889

Talán a sors fintora, vagy a Goering család ironikus humorérzékére vall, hogy az akkor már neves Hermann Göring marsall rokona épp egy ellenséges ország légierejéhez csatlakozott. Annyi azonban bizonyos, hogy amikor a Reichstag főnöke hírt vett e lépésről, legszívesebben letagadta volna öccse famíliáját.
Ám Werner Goering hajthatatlanul tört előre a B-17 bombázógép-pilótaképző iskolában, mit sem tudva arról, hogy ennek milyen feltételei is voltak valójában. A kínos családi kötelékről persze az FBI is tudott, és habár eleinte vonakodtak engedni az ifjú Goering akaratának, később mégis hagyták repülni. Az esetleges kockázatok elejét vették azzal, hogy kijelölt másodpilótájának, Jack Rencher hadnagynak parancsba adták, hogyha Werner egyszer is jelét adja annak, hogy bármi ürügy okán leszállna Németországban, azonnal végezze ki őt. Mint mondták, Werner Goering semmi esetre sem kerülhetett német kézre, hogy aztán a náci propaganda főszereplőjévé váljon.

Goering kapitány és emberei a 8. légierő 303. bombázó csoportjába kerültek, ahol megkapták vadonatúj B-17-es Flying Fortress típusú gépüket. A Teddy’s Rough Riders, avagy Teddy Vad Lovasai fedélzetén összesen 49 sikeres bevetést teljesítettek és ahogy Rencher írta visszaemlékezéseiben, pilótája sosem szándékozott a parancsoknak ellenszegülni. Még akkor sem, amikor felmenői hazáját kellett bombázniuk.

1595992889

Egyik bevetésük alkalmával, 1944. november 21-én mégis pillanatokon múlott Werner Goering élete. Kelet-Németország felett repültek, amikor a légvédelem megannyi ágyújának egyike egyszerre két hajtóművüket is eltalálta. Hazafelé vették az irányt, ám a Repülő Erőd egyre csak lassult. Werner – egyébként a szabályzatnak megfelelően – kiadta a kiugrásra felkészítő parancsot. Renchernek ekkor kellett életében először kitapogatnia pisztolyát, ám sokáig tétovázott. Mindkettejük szerencséjére, az orrgéppuskás egyszer csak felkiáltott: „Előttünk Anglia!" A bázisuknak is otthont adó szigetország megjelenése a horizonton megmentette az egész legénységet, Werner életét talán duplán is.

Stephen Frater, a második világháború légi csatáival foglalkozó író, 2012-ben megjelent könyvében, a Hell Above Earth-ben (Pokol a Föld felett) azonban azt állítja, hogy minden jel szerint Hermann Göring és Werner Goering valójában sosem voltak vér szerinti rokonok. Frater szerint e családi kötődést csak az ifjú pilóta apja, Karl találta ki, nem is sejtve, hogy mekkora veszélybe sodorta ezzel fiát.