Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A népek szeme a béke fele tekint…

Szöveg: honvedelem.hu |  2018. június 19. 14:31

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

1599188978
„A harctéri események ismertetése kapcsán kell utalnunk azokra a hirekre, amelyek a békéről szólnak. Kitünik ezekből, hogy a békevágy egyformán nagy nemcsak a hadviselő országok népei, hanem még a háboru borzalmaitól megkimélt semleges országok népei között is" – írja a Népszava.

A napilapban olvashatunk az alábbiról is: „A népek szeme a béke fele tekint… Az ántánt lapjai hirt adnak egy uj német békeoffenziváról… Az olasz nép nagykoru, joga van tudni, hogy mit kivánnak a németek… Azt mondják nekünk, hogy az egész csak csel. Lehetséges, mégis tudni kivánjuk, mi van a békejavaslatban. Egy nép igényt támaszthat arra, hogy tisztán lásson és lapjai megirhassák a valóságot."

A Népszava beszámol a harcterekről is. Mint olvashatjuk: „Az olasz hegyi arcvonalon mérsékeltek a tüzérségi harcok. A Piave alsó folyásánál az ellenségnek két földeritő kisérlete meghiusult. Albániában a Devolitól északra a franciák egy támadását 12 órai harc után, amelyben bolgár csapatok is résztvettek, visszavertük. Egy Cattaro ellen intézett légi támadás elháritása alkalmával tengerészeti röpülőgépeink egy angol röpülőt lelőttek."

„Éjjel érkezett hir szerint a monarchia hadserege betört az olasz vonalakba s eddig több mint 10.000 a foglyok száma. Bár területi nyereségről nincs szó, a foglyok nagy száma azt mutatja, hogy nem helyi harcokról van szó, hanem komoly, nagy offenziva indult meg az olasz harctéren, még pedig két oldalról egyszerre: a Piavenál és északon a Hétközség fensikján. Mind a kettő sok véres küzdelem szintere volt már a jelen háboruban. A szükszavu hivatalos jelentés ellenére is sejteni lehet, hogy a támadás sikere igen nagy lehet és rövidesen hirt kapunk a monarchia hadseregeinek előrenyomulásáról is. (…)" – írja az újság a megkezdődött offenzíváról.

(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)