Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A pozsonyi csata volt a magyar történelem első honvédő háborúja

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2016. július 4. 14:35

A krónika szavai szerint legalább százezer frank – zömében bajor – katona gyűlt össze Enssburg falai alatt 907 nyarán azzal a céllal, hogy „kiirtsák” a Kárpát-medencében újonnan érkezett magyarokat – így kezdődött a honfoglalást lezáró pozsonyi csata, amely egyben az első honvédő háború is volt.

A honfoglaló magyarok egyik legnagyobb győzelmeként elhíresült pozsonyi csatáról csak keveset tudni. Nem lehet pontosan megmondani a helyét és az idejét, kétséges, hogy ki vezette a magyar sereget, és mekkora veszteségeik voltak. Több száz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy az első történetíró, a neves bajor humanista, Aventinus (1477–1534), felismerje az esemény jelentőségét és krónikájában értekezzen róla. A helyszínt is kizárólag egyetlen helyen, az 1921-ben fellelt Salzburgi évkönyvekben említik: eszerint a felek Brezalauspurc környékén csaptak össze, ami valószínűleg azonos a mai Pozsonnyal. Eleink Kárpát-medencei térfoglalása a 10. század elejére előrevetítette a korábbi szövetségesek, azaz a magyarok és a keleti frankok (németek) közötti fegyveres konfliktus lehetőségét. Árpád és a törzsszövetség 895 körül elfoglalták a Kárpát-medence keleti felét, majd a 900 környékén vívott hadjáratban a meghódított területekhez csatolták a Dunántúlt is. A hódítások nyomán mind közelebb kerültek a Keleti Frank Birodalomhoz, amelynek szomszédos területein a király vazallusai, a szláv fejedelmek és a bajor őrgróf uralkodtak.

1596016230

Liutpold őrgróf – a király, a pápa és a német egyház támogatásával – 907 júniusában mintegy 100 ezer embert trombitáltatott össze, majd a fővezérséget megosztva Theotmár salzburgi érsekkel, megindult Brezalauspurc (Pozsony) felé. A frankok csele, miszerint a szokásos ennsburgi hadi mustra időpontjára tették a sereg gyülekezőjét, sikerrel járt, és a magyar felderítők, illetve kémek csak június végén szereztek tudomást a közelgő veszélyről. A támadó sereget két részre osztották a vezérek, majd az egyik északról, a másik pedig délről közelítette meg a célt. Eközben a dunántúli magyar törzsek 40 ezer könnyűlovast állítottak ki, hogy megállítsák a csaknem háromszoros túlerőben lévő németeket. A magyar harcmodor azonban sikerrel járt az egyházfők seregével szemben a július 4-én kezdődő csatában: a folyamatos zaklatásnak is köszönhetően a frankok üldözőbe vették a megfutamodást színlelő lovasokat, akik egy körülzárt medencébe csalták őket és megkezdődött a mészárlás; a nyílzáporban elolvadt Theotmár csapata.

A magyarok eközben felgyújtották a Dunán érkező hajókat, amelyek utánpótlást szállítottak a támadóknak. Luitpold taktikája ezzel összeomlott, hiszen arra számított, hogy az egyházi seregek megszorongatják a magyarokat, akikre ő mérheti a végső csapást. Ezzel szemben, amikor − július 5-én – megérkezett, a lovasok már régen átkeltek a Duna északi partjára és kelepcébe csalták a Dévényi-szorosban. A kétnapos ütközet nagy véráldozatot követelt: a németek elvesztették a fővezéreiket, sok főpapot és előkelőséget is. A magyar veszteségekről már kevesebbet tudni, de nem zárható ki az sem, hogy ebben a csatában vesztette életét Árpád, esetleg valamelyik fia. Az azonban már tény, hogy a törzsszövetség ezután tovább növelte szálláshelyét, és idegen hatalom majdnem 120 évig nem próbálkozott újra támadással.