Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A USS Ingraham katasztrófája

Szöveg: Snoj Péter |  2015. október 25. 13:02

A második világháborúban résztvevő egyik ország számára sem volt ismeretlen a propaganda fogalma és működése. A „szakma nagymesterének” a Harmadik Birodalom számított, de az Amerikai Egyesült Államok sem sokkal maradt le a németek mögött. Jó példa erre a USS Ingraham hadihajó története, amelynek eltussolásával 300 tengerész halálát próbálták megmagyarázni…

Aki látta Clint Eastwood háborús drámáját, A dicsőség zászlaja című filmet, az tud némi képet alkotni arról, hogy miként működött a háborús propagandagépezet az Egyesült Államokban: hogyan lehetett a sokszor egészen egyszerű eseményeket a hősi eposz szintjére emelni…

Az éremnek azonban van egy másik oldala is. Jó példa erre a USS Ingraham hadihajó tragédiája. A történetet 1942-ben a következőképpen ismerhette meg az amerikai nép. A kanadai Halifax hadikikötőből kihajózó Ingraham egy Skócia felé tartó utánpótlást szállító konvojt kísért. Feladata a német tengeralattjárók – avagy ahogy akkor nevezték, a farkasfalka – elriasztása és a kereskedelmi hajóktól való távol tartása volt. Az Atlanti-óceánt átszelése során azonban szinte mindennaposnak számítottak a hatalmas viharok. Ilyenkor, a nagy veszély miatt, még a zuhogó esőben is őrszemek vigyázták a konvojt, a hajó minden szegletéből kémlelve a vadul hánykolódó vízfelszínt. Persze ilyenkor az is nagy dicsőségnek számított, ha a többi hajót észreveszik, nemhogy egy periszkópot…

1596003012

Egy ilyen viharos augusztusi éjszakán kiáltotta el magát az egyik őrszem: tengeralattjáró előttünk! Az alaposan kiképzett és felkészített legénység pillanatok alatt elérte a harckészültséget és megkezdték a mélységi bombák kidobását, miközben a hajó összes fedélzeti fegyverét üzembe helyezték, arra az esetre, hogy ha a bombáktól sérült tengeralattjáró felemelkedne a felszínre.

Ekkor következett be a tragédia. Az Ingraham testén hatalmas rázkódás futott végig és a percekkel később hullámsírba vonult. A korabeli lapok, a hadvezetés közleménye alapján a közelben felrobbanó mélységi bombákat tették felelőssé a hadihajó elpusztulásáért, miközben az hősiesen módon igyekezett megmenteni a rábízott konvojt…

1596003012

Szóval ez volt a hivatalos verzió. Ám következzen a valóság:
A USS Ingraham valóban 1942 augusztusában hagyta el Halifax kikötőjét és valóban Skócia felé tartott. Ugyancsak igaz volt a küldetése is. A propaganda ferdítése akkor kezdődött, amikor az augusztus 22-i viharos időjárás során az egyik matróz „felfedezett" egy tengeralattjáró periszkópot. Mielőtt bármi történhetett volna az Ingrahammel ütközött a konvoj egyik szállítóhajója. A középen kettétört romboló pillanatok alatt elsüllyedt, magával rántva 300 matrózt, akik közül sokan éppen aludtak a hajó gyomrában. Mindössze tizenegyen élték túl a balesetet.

Később, a többi hajó megfigyelőinek jelentéséből kiderült, hogy az Ingraham által látott német tengeralattjáró valójában egy csapat delfin volt.