Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A vég mellett új kezdetet is jelentett a kalandozó magyarok augsburgi veresége

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2015. augusztus 10. 14:28

Ugyan nem égett bele olyannyira kollektív tudatunkba, mint Muhi vagy Mohács, bizonyos, hogy az augsburgi csatavesztés jelentette a magyarság első traumatikus vereségét Európában. Pedig a 955. augusztus 10-ei ütközetben egyébként nem arattak a németek olyan megsemmisítő győzelmet kalandozó őseink felett, mint azt ma hisszük, és kelet felé még egy ideig ezután is folytatódtak a portyázások.

Pontosan 1060 évvel ezelőtt, 955. augusztus 10-én ért véget a magyar történelem európai szakaszának első, meghatározó időszaka, a kalandozások kora. A magyar seregek ezen a napon komoly vereséget szenvedtek az Augsburg melletti Lech mezején a német erőktől: Nyugat-Európa ekkorra kiismerte az eleinte sokkolóan újszerűnek számító könnyűlovas, roppant intenzív íjászati támogatással megerősített harcmodort, és I. Ottó német királynak végre sikerült az, ami korábban másoknak nem.

1595998525

Tegyük persze hozzá: nem Augsburg jelentette a kalandozó magyarok első vereségét, az ugyanis 933-ban, Merseburgnál történt. Itt egyébként ugyanúgy Lehel és Bulcsú vezette a csapatokat, mint később Augsburgnál, ám a kudarc nem okozott törést, a magyarok betudták egyszeri esetnek a csatavesztést. Azt azonban nem mérték fel, hogy Nyugat-Európa számára Merseburgnak komoly szimbolikus jelentősége volt: bebizonyosodott, hogy a legyőzhetetlennek tartott, rettegett magyarokat igenis meg lehet verni, ha valaki megfelelő taktikával megy ellenük.

Szintén érdemes megjegyezni, hogy – a közhiedelemmel ellentétben – a nyugat-európaiak nem rettegték egységesen az Európa szívébe betelepült új szomszédot, hanem pontosan tudták, hogy az egymás közötti rivalizálásokban remekül felhasználhatják a magyarokat. Javarészt ennek volt köszönhető az is, hogy Merseburg után sem csökkent a kalandozó hadjáratok intenzitása: miközben a német nemesség igyekezett ellenállni a 936-ban trónra lépett I. Ottó centralizációs törekvéseinek, gyakran és előszeretettel hívták segítségül a központi hatalom, illetve egymás ellen a magyarokat.

Bizonyos intő jelek ugyanakkor ezzel együtt is akadtak: 950-ben, több évtized óta először idegen erők léptek a magyar felségterületekre I. Henrik bajor herceg vezetésével, és a sikeres műveletek után komoly zsákmányt és hadifoglyokat vittek haza. A következő évben emellett a magyarok súlyos vereséget szenvedtek az akkor már I. Ottó fennhatósága alatt álló Észak-Itáliában. E fiaskókat követően futott be 954-ben a kérés Ottó első házasságából született fiától, Liudolftól, illetve az uralkodó vejétől, a lotaringiai hercegtől, Vörös Konrádtól, akik a király ellen szervezkedtek: katonai segítséget kértek a magyaroktól a központi hatalom ellen.

A hadjárat rossz csillagzat alatt indult a magyarok számára: Ottó gyors és határozott fellépése még azelőtt elfojtotta Liudolf lázadását, hogy őseink először megütköztek volna az ellenséggel, és hamarosan Vörös Konrád is belátta: nem győzhet. Így aztán ismét hűséget fogadott a királynak, vagyis a magyarok ott találták magukat a Rajna túlpartján úgy, hogy az eredeti ok, amiért elindultak, megszűnt. Kétségbe persze így sem estek: Lehel, Bulcsú, Súr és a velük tartó haderő célja az volt, hogy a szokásos útvonalon, Bajorország, Lotharingia és Itália északi része között fosztogatják végig a sűrűbben lakott vidékeket.

1595998525

A források megosztottak azt illetően, mekkora magyar főerőről beszélhettünk e hadmozdulatok során: a későbbi győzelem súlyát növelni kívánó korabeli német krónikák százezres seregről szólnak, de a valóságban ennek legfeljebb a negyedéről lehetett szó. I. Ottó azonban, aki ekkorra már végérvényesen megszilárdította otthoni hatalmát, és letörte szinte minden belső ellenlábasát, úgy döntött, példát statuál: seregével nekiment az éppen Augsburg alatt egyesült magyar erőknek.

A németek létszáma szintén nem egyértelmű: bizonyos, hogy kevesebben voltak, mint a magyarok, történészi becslések szerint négy-nyolcezer katona vonult fel a városhoz közeli Lech-mezőn, hogy összecsapjon a magyarokkal. Ottó Merseburg és az azt követő győztes csaták tapasztalataiból okulva minden vezetőnek meghagyta, hogy a közelharcot erőltessék, mivel a nehéz vértes lovagok gyorsaságban nem tudták felvenni a versenyt a nomád könnyűlovassággal, utóbbiak viszont a test-test elleni küzdelemben voltak komoly hátrányban velük szemben.

A források hiányossága és megbízhatatlansága miatt a csata menete nem egyértelmű, de Ottó terve végül sikerrel járt: Vörös Konrád ugyan a csatamezőn lelte halálát, de a németek Bulcsút, Lehelt és Súrt is elfogták, a magyarok pedig – vélhetően vezéreik túszul ejtése után – demoralizálódtak, és megfutamodtak. Maga a csata ugyanakkor nem jelentett olyan megsemmisítő vereséget, mint azt sokan a mai napig hiszik: a főerők nagy része életben hazatért. A katasztrofális kudarc emléke Lehel legendája, illetve a hét gyászmagyar története miatt égett bele a későbbi korok emlékeibe. Ha pedig a vezérek sorsáról ejtünk szót, már a fentiekből is nyilvánvaló lehet: Lehel kürtjének híres és dicsőséges története több szempontból sem állja meg a helyét, hiszen az abban szereplő Konrád egyrészt nem volt császár, másrészt minden bizonnyal a csatamezőn esett el a magyarok nyilaitól. Az azonban bizonyos, hogy Ottó mindhárom magyar vezért kivégeztette. A német uralkodó olyannyira megerősödött a győzelem hatására, hogy egyes források szerint már a helyszínen császárrá kiáltották ki (noha a hivatalos koronázásra csak hét évvel később került sor).

1595998525

Noha mint említettük, Augsburg a vezérek elvesztése miatt tagadhatatlanul sokkot jelentett a magyarok számára, a kalandozások – szintén a közhiedelemmel ellentétben – csak nyugat felé fejeződtek be 955. augusztus 10. után. Ennek egyik okát az jelentette, hogy a fejedelmi széket elfoglaló Taksony minden bizonnyal maga is ott volt Lechnél, és belátta: innentől fogva nem nagyon kecsegtetnek sikerrel a nyugati hadmozdulatok. Vélhetően ennek következtében ápolt szoros szövetséget, illetve erősítette a kapcsolatokat a kunokkal, a kazárokkal és a besenyőkkel is, hiszen a potenciális nyugati ellenfelekkel szemben keleten keresett szövetségeseket. A vereség hatásai azonban a keleti kapcsolatokban is érezhetők voltak, hiszen épp Augsburg nyomán, 957-ben Bíborbanszületett Konstantin bizánci császár úgy döntött, inkább nem fizet tovább adót a magyaroknak. Ennek hatására indult meg a következő évben az a hadjárat Bizánc felé, amelynek során őseink végigportyázták a Balkán keleti részét, és egészen a birodalom fővárosáig jutottak, ám végül itt is kudarcot vallottak. E hadmozdulatoknak Botond mondája állít emléket, és valójában nem az augsburgi, hanem e bizánci vereség jelentette a kalandozó hadjáratok végpontját.

Ezután paradigmaváltás következett be a korabeli magyar politikában: a 972-ben a fejedelmi trónra került Géza már követeket küldött az I. Ottó által Quedlinburgban megrendezett húsvéti birodalmi gyűlésre, és ezzel megkezdődött az a nyugatias fordulat, amely aztán I. Szent István uralkodása alatt teljesedett ki.

1595998525