Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Amerika a háborúban

Szöveg: honvedelem.hu |  2017. április 10. 15:42

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

1596030327

Amerika háborúra készül – írja a Népszava. „Összeült az Egyesült Államok kongresszusa amelyre az a föladat vár, hogy a háboru kérdésében döntsön. Az eddigi hirekből ugy tudjuk, hogy Wilson a háboru mellett foglalt állást és a kormánytanács a legutóbbi ülésén szintén a háboru mellett döntött. Wilson egy Reuter-távirat szerint fölszólitást intézett a kongresszushoz, mondja ki, hogy az Unió hadiállapotban levőnek tekinti magát Németországgal szemben. A kongresszus hirszerint csak e hét vége felé jut el a döntéshez. Wilson javaslatának állítólag többsége lesz, és igy annak elfogadása hadüzenetet jelent. Németország számára."

Későbbi lapszámot elolvasva mind a Népszavából, mind pedig a Pesti Hírlapból megtudhatjuk, hogy Amerika belépett az első világháborúba. „Én, Woodron Wilson, az Amerikai Egyesült Államok elnöke, ezennel kijelentem, hogy az Egyesült Államok és a császári német kormány között hadiállapot áll fönn és megparancsolom az Egyesült Államok valamennyi hivatalnokának és tisztjének, hogy a hadiállapot vonatkozólag kötelességeiket éberen és örömest teljesitsék."

A norvégek február elseje óta 149 hajót veszítettek el – tudosít a Népszava. „A „Tidens Togn" kimutatása szerint február 1-je óta 103 norvég hajót sülyesztettek el összesen 166,000 tonnatartalommal. Ebből egyedül március havára 64 hajó esik 103.000 tonnatartalommal. A norvég flotta újév óta 149 hajóval, amelynek tonnatartalma 233.000, csökkent."

Szintén a napilapban olvashatjuk: „egy német tengeralattjáró naszád elsülyesztette az első fölfegyverzett amerikai kereskedelmi hajót. Az Asteo nevü gőzöst, amely uton volt Európába. Egy őrjáró naszád ráakadt arra a mentőcsónakra, amely személyzetének 19 tagját vitte. 28-an hiányoznak."



(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)