Amerikának 2,6 millió katonája áll fegyverben
Szöveg: honvedelem.hu | 2018. augusztus 21. 18:22Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.
A Pesti Hírlap hasábjain olvashatunk a tengeri háborúról is. „Legutóbbi jelentések szerint a tegnapi harcnál egy Zeppelinen kivül egy német repülőgépet is lelőttek. Az angol motornaszádok közül hármat elsülyesztettek, hármat megrongáltak. A megrongált naszádok egyike saját erejéből partra vergődött, a másik kettőt holland torpedónaszádok vonszolták Terschellingbe. A naszádok legénységéből tizenhármat, más verzió szerint tizennyolcat megmentettek."
„A Tonale-szoros vidékén az olaszok tegnap támadást kezdtek. A vezérkar jelentése szerint már hosszabb idő óta vártuk a támadást, amelyet a Genova és Noce patakok közötti frontrészleten alkalmazott tüzérségi előkészités vezetett be, utána az ellenség Tonale-állásaink elleni támadásra indult el. A harcok ránk nézve kedvezően folytak le" – olvasható a napilapban.
A Pesti Hírlap ír arról is, hogy az angol és francia csapatok szolidaritásból harcolnak az olasz fronton. „Meda pénzügyminiszter beszédet mondott a milanói tartományi tanács megnyitó ülésén a hadihelyzetről és elmondta, hogy az angol és a francia csapatok csak szolidaritásból harcolnak az olasz fronton. Minden ember kivánja a békét, amely igazságunk győzelmét jelentené. Ha azonban a háboru 1919-ben is folytatódnék, akkor harcainkat abban az eredményben való bizalommal folytatjuk, amelyet Olaszország története méhében rejt."
„Chamberlain, a szenátus hadügyi bizottságának elnöke kijelentette Wilson politikájával kapcsolatban, hogy Amerika nem szándékozik eltérni attól a politikától, hogy katonai programmjának központja Franciaország. March tábornok kijelentette: Mi megnyerhetjük a háborut. Hogy meddig tart, egészen attól függ, amit tenni fogunk. Ha csak egészen csekély számu csapatokat küldünk Európába, akkor Németország malmára hajtjuk a vizet. Baker hadügyi államtitkár nyilatkozata, szerint Wilson politikája azt követeli, hogy az amerikai csapatokat a nyugati fronton és Olaszországban koncentrálják. A döntést a nyugati arcvonalon kell kierőszakolni. Az angol haditengerészet segitségével gyorsan folytathatjuk a csapatszállitást. Amerikában és Európában összesen 2.6 millió katonája van az Uniónak" – tudósít a Pesti Hírlap.
(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)