Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Bolgár sikerek a szerb fronton

Szöveg: honvedelem.hu |  2015. november 23. 21:29

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

„Éjfél után kaptuk kézhez a november 17.- i bolgár hivatalos jelentést, amely három szenzációs sikerről ad hírt" – számolt be a Pesti Hírlap. „Az első, hogy egy átkaroló mozdulattal kombinált frontális támadással a bolgárok Prilepet elfoglalták, a második, hogy Karkandelen felől előnyomuló hadoszlopuk megverte a szerbeket, bevonult Gostivárba és tovább folytatja az üldözést Krcovo felé. A harmadik, hogy a Kacsanik – Giljan – vonalon álló bolgár hadoszlop három napos elkeseredett harc után áttörte a szerb front centrumát, megszállta Giljant, 2000 foglyot ejtett, 18 ágyút zsákmányolt és Pristinától már csak 15-18 kilométerre áll. Ennek a három ténynek hadműveleti jelentősége röviden a következőkben foglalhatók össze: A Prilepbe bevonult bolgár hadoszlop, mint ék nyomult a Vardartól délre álló entente csapatok és a szerbek frontja közé. A következménye ennek az lesz, hogy az entente csapatok frontjának is le kell zuhannia a Gradsko – Krivolak vonalról" – írta a napilap.

„Az ántánt egy újabb lépésével ismételten rácáfol a kis nemzetek szabadságának megóvásáról szóló frázisra, a világháború e sokat hangoztatott ürügyére" – adta hírül a Népszava. Az újság információi szerint „a perzsa sah miniszterei kíséretében elhagyta Teheránt, mert egy orosz kozákdandár bevonult a városba. Ez a hír, minden valószínűség szerint, Perzsia függetlenségének a teljes végét jelenti. Valójában Perzsia eddig sem volt független; önállóságának csak a látszatát hagyta meg az angol-orosz megegyezés, amely lényegileg gyámság alá helyezte a perzsák országát. A világháború kitöréséig a perzsa sah uralma forma szerint mégis érintetlen maradt, a törökök beavatkozása óta azonban az angolok és oroszok egyre szorosabbra fonták a hurkot a szerencsétlen ország köré. Most, hogy az oroszok bevonultak Teheránba és a perzsa sahot és kormányát szinte menekülésre kényszerítették — nem maradhattak meg az okkupált fővárosban, ha csak nem akarják elismerni az orosz megszállás jogát —, Perzsia már csak tiltakozhatik, de függetlenségének és szabadságának tiszteletére aligha bírhatja rá a népek jogait és szabadságát védő angol-orosz kormányt."

1596004517

(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Kovács Dániel készítette.)