Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ejtőernyősök ejtőernyőse

Szöveg: Snoj Péter |  2015. július 19. 10:01

Leonard A. Funk főtörzsőrmester a második világháborús amerikai hadsereg legtöbbször kitüntetett ejtőernyőse volt, méghozzá kiemelt Szolgálati Keresztjével, Ezüst és Bronz csillagaival, valamint három Bíborszív kitüntetésével messze listavezetőként társai között…

A normandiai partraszállás előestéjén, 1944. június 5-én a 82. légideszant hadosztály katonájaként ugrott ki a francia partvonal mögött. Néhány társával olyannyira mélyen, az ellenséges vonalak mögött értek földet, hogy tíz napon keresztül bolyongtak és hajtottak végre önállóan kitervelt szabotázsakciókat, mire végre újra becsatlakozhattak ezredükhöz. Elöljárói már ekkor felfigyeltek rá, hiszen az őrmester egyetlen hozzá szegődött embert sem veszített el ez idő alatt. Pedig 165 centiméteres termete miatt senki sem gondolta volna róla, hogy hőssé válhat: társai csak Napóleonnak becézték az ambiciózus, vezéregyéniséggel megáldott katonát.

1595997607

Hírnevére később is rászolgált. Az 1944. szeptember 17-én elindított Market Garden (Veteményeskert) hadművelet során egy háromfős járőr élén elfoglalt egy 20 milliméteres, német légvédelmi ágyút, amely épp a közelben földet ért vitorlázógépeket és a bennük utazó katonákat lőtte. Funkék megtámadták az állást, ám az nagyobbnak mutatkozott, mint hitték volna. Húsz ellenséges védővel bántak el veszteség nélkül. E hőstettéért kiérdemelte a Kiemelt Szolgálati Kereszt kitüntetést.

Az ardenneki csata sikeres kimenetelének hála már mindenki  érezte, hogy a háború hamarosan véget ér, amikor 1945. január 29-én alegységével a belgiumi Holzheim városát rohamozták. A város felé való támadás során azonban hadnagyukat halálos találat érte, ezért Funk főtörzsőrmesternek kellett átvennie a rajjá szűkült szakasz vezetését. Napóleon nem tétlenkedett, megmaradt öt társát – akik javarészt írnoki és egyéb irodai beosztásokban szolgáltak addig – magával ragadva előretört. Utasítására emberei olyan hangosan és őrjöngve üvöltöttek, hogy a németek azt hitték, egy egész zászlóalj ront rájuk.
Ennek eredményeként mindössze hat amerikai összesen nyolcvan német gyalogost fegyverzett le. Ekkor követte el azt az egyetlen hibát, hogy társaira bízta a foglyok őrzését, amíg ő megpróbálta megtalálni a városban harcoló főerőket, ugyanis az őrködő amerikaiakat hirtelen német parancsok kötelezték a fegyvereik eldobására: egy ellenséges járőr felszabadította a foglyul ejtett századot.

1595997608

Funk épp akkor tért vissza, amikor a kiszabadult katonák már újrafegyverezték magukat. Mire megfordult volna, egy tiszt MP-40-es géppisztolya feszült a nyakába. Ám ahelyett, hogy megadta volna magát, a pillanat töredéke alatt lerántotta válláról M1-es Thompsonját, és egy rövid sorozattal végzett a tiszttel. A következő másodpercben kiürítette a tárat a fegyverkező németek felé, majd egy fal mögé vetette magát. Tárat cserélve újra rávetette magát az ellenfeleire, miközben társait fedezékbe utasította. Mindössze egy perc leforgása alatt hatvan .45-ös kaliberű lőszert lőtt ki, huszonegy német katonát megölt, másik huszonnégyet megsebesített.

Az életben maradt katonák újra letették a fegyvert Funk őrmester meggyőző érvei hatására. Személyes, halált megvető bátorságát végül a Becsületrend érdeméremmel ismerték el. Leonard A. Funk 1992-ben, 76 évesen hunyt el virginiai otthonában.

1595997608