Harmincnégy éve érte támadás a La Belle-t
Szöveg: Snoj Péter | 2020. április 5. 9:24Harmincnégy évvel ezelőtt, 1986. április 5-én bombarobbanás rázta meg a Berlinben állomásozó amerikai katonák közkedvelt éjszakai bárját, a La Belle-t. Már a nyomozás első napjaiban is sejtették, hogy Líbia állhatott a támadás hátterében…
1986-ban a hidegháború érezhetően a végéhez közeledett, a Szovjetunió későbbi szétesésének előszele már nemzetközi találgatásokat, Nyugaton reményeket szült. A kétpólusú világ két nagyhatalmának szembenállását leglátványosabban kifejező Berlinben azonban a fal még mindig állt, továbbra is megosztva a nemzetközösségeket. A beton határvonal egyik oldalán a Szovjetunió, másik oldalán az Amerikai Egyesült Államok erői készültek rendületlenül a másik fél váratlan, ámde minden bizonnyal bekövetkező támadására.
Az amerikai katonák a rendszerint unalmas őrszolgálat végeztével előszeretettel keresték fel és gyűltek össze a La Belle-ben. Az éjszakai szórakozóhely azonban április 5-én percekkel éjjel kettő óra előtt tragédia helyszínévé változott. Egy a táncparkett melletti dj pult alá rejtett pokolgép lángokba borította a táncteret.
A robbanás következtében ketten (egy török nő és egy amerikai katona) azonnal, egy szintén amerikai katona pedig pár hónappal később, a sérüléseibe halt meg. A halálos áldozatokon túl 229-en sebesültek meg, többen elvesztették valamely végtagjukat is.
A terrortámadást követően az Amerikai Egyesült Államok Líbiát vádolta meg a robbantás kitervelésével és végrehajtásával. Ronald Reagan elnök azonnali válaszcsapás mellett döntött, ami hatására az amerikai légi egységek tíz nappal később lebombázták Tripolit és Bengázit. A bosszúhadjárat során közel negyven líbiai vesztette életét, egyes híresztelések szerint Moammer Kadhafi, az ország diktátorának fogadott lánya is meghalt. Más források szerint korántsem biztos, hogy a csecsemőkorú gyermek valaha is létezett-e valójában. A válaszcsapás során a líbiai légvédelem lelőtt egy amerikai F-111-es vadászbombázót, likvidálva annak két fős személyzetét.
Reagan elnök gyanúsítása csak 2001-ben vált biztossá, amikor is a nyomozóhatóságok minden kétséget kizáróan kijelentették: a berlini robbantást a líbiai hírszerzés és az afrikai ország németországi nagykövetsége tervelte ki. A korabeli MTI tudósítás szerint négy embert ítéltek el a berlini diszkó elleni pokolgépes merénylet miatt: két merénylő 14 év, másik kettő 12 év börtönbüntetést kapott.