Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hatvanhat éve történt

Szöveg: Zilahy Tamás |  2012. július 25. 9:47

Pontosan 66 évvel ezelőtt, 1946. július 25-én az Amerikai Egyesült Államok a Bikini szigeteknél végrehajtotta az első víz alatti kísérleti atomrobbantást. A robbantásokat megelőzően a sziget mintegy kétszáz lakosát kitelepítették a Kili szigetre.

A Bikini szigetek 1946-tól lett az Operation Crossroads művelet helyszíne, egy olyan katonai kísérletsorozaté, melynek fő célja az atombombák hatásának tanulmányozása volt a haditengerészeti hajókra. A világon az első atomfegyver kísérletet 1946. július 1-jén, végezték a Bikini szigeténél egy 20 kilótonnás atombombával. Ezt egy repülőgépről dobták le, és a levegőben robbantották fel, az amerikai flotta mintegy 80 elavult, második világháborús hajója – köztük – rombolók, csatahajók és repülőgép-hordozók felett.

1595939153
A második robbantásra 1946. július 25-én került sor és ez volt a világon az első víz alatti atomrobbantás. A detonáció hatalmas radioaktív vízoszlopot dobott fel és kilenc hajót azonnal elsüllyesztett.

A 36 szigetből álló 594 km²-nyi területen – a Csendes-óceáni kísérleti terület részeként összesen 23 hidrogén- és atombombát robbantottak fel 1946 és 1958 között. 1956-ban a Bikini volt a helyszíne az első hidrogénbomba felrobbantásának, amit szintén egy amerikai repülőről dobtak le.

1968-ban az Egyesült Államok lakhatóvá nyilvánította a szigetet, és megkezdték a visszatelepítéseket, de 1978-ban, mikor a vizsgálatok a stroncium–90 veszélyes mennyiségét mutatták ki, a szigetet újra kitelepítették. Az őslakosok perbe fogták az Egyesült Államokat, és 100 millió dolláros kártérítést kaptak.

Az egyik „áldozat"

1595939154
A USS SARATOGA a US Navy második repülőgép-hordozója volt. Csatacirkálónak tervezték, de repülőgép-hordozóként állították hadrendbe. Testvérhajójával az első olyan hordozók voltak, melyek elég gyorsak voltak ahhoz, hogy sikeresen részt tudjanak venni tengeri hadműveletekben.

Az 1920-as évek végétől egy teljes generáció tengerészeti pilótát képeztek ki rajta. 1942-ben a hajót Hawai térségében egy japán tengeralattjáró torpedókkal megtámadta. A több hónapos javítás alatt Pearl Harbor-i kikötőjében kicserélték a fegyverzetét is. A Midway-i csata utáni első nagy bevetés az USS SARATOGA számára a Guadalcanal körüli csatában 1942. augusztusában érkezett el. Ám augusztus 31-én ismét eltalálta egy torpedó és két hónapra javító dokkba került. Az USS SARATOGA korszerűsítése után alkalmassá vált repülőgépek éjszakai bevetésére is.

A háború befejezése, 1945 után az USS SARATOGA-t az US Navy túl öregnek nyilvánította és a Bikini szigeteken végrehajtott atombomba kísérletekhez irányította. A véget 1946. július 25-én a víz alatti atombomba jelentette az USS SARATOGA számára. A hajó ma 52 méteres mélységben nyugszik a tengerfenéken.

Fotó: Archív