Hirosima – 67 éve robbant az atombomba
Szöveg: Zilahy Tamás | 2012. augusztus 6. 8:15Hirosimának, 1940-ben, a második világháború elején 350 ezer (más források szerint 380 ezer) lakosa volt. 1945. augusztus 6-án reggel, pontosan 8 óra 15 perc 17 másodperckor az Amerikai Egyesült Államok légierejének egyik B–29-bombázója, az Enola Gay – amelynek Paul W. Tibbets ezredes volt a parancsnoka – atombombát dobott a városra. Három–négy kilométer sugarú körben minden megsemmisült, a város pokollá változott.
Ami a konkrétumokat illeti: a mindaddig a – nyilván nem véletlenül megkímélt – Hirosimában számos japán katonai alakulat állomásozott a bombatámadás idején, és minden gyár is, intézmény is megszokott életét élte. Az egyik csendes-óceáni légibázisról felszálló Enola Gay és két kísérője, a The Great Artist (fedélzetén a robbanás körülményeit és hatását mérő műszerekkel) és a Necessary Evil (a fotózás végző repülő) a kitűzött időben és magasságban érkezett a város fölé. A japánok a gépek észlelését követően rádióba ugyan bemondták, hogy repülők közelednek a város felé, és javasolták az óvóhelyek használatát, de légiriadót nem rendeltek el.
A kutatók számításai szerint az atombomba ledobása utáni első három másodpercben hatalmas tűztenger árasztotta el a területet, majd jött az iszonyú légnyomás, amely a következő 10 másodpercben mindent lerombolt négy kilométer sugarú körben. A 4000 kilogrammos atombomba robbanása 15 kilotonna dinamit erejével ért fel.
Ekkor még csak kevesen tudták, hogy a rémálom három nap múlva, ezúttal egy plutóniumbomba által megismétlődik: Nagaszakira és lakóira is hasonló sors várt.
A szörnyűségek ellenére mára Hirosima (és Nagaszaki is) virágzó várossá lett. Olyan várossá, amelynek lakói soha nem feledhetik sorsát. És mi sem…
Fotók: www.boston.com