Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

HMS Endeavour: Cook kapitány hajója

Szöveg: Snoj Péter |  2018. szeptember 30. 18:30

Először 2006-ban, majd 2016-ban, s most nemrégiben újra felbukkant a hír, miszerint megtalálták a híres tengerész, James Cook kapitány elveszett hajóját, az HMS Endeavourt. A brit felfedezőhajó 1778-ban merült sokáig ismeretlen hullámsírba Rhode Island partjainál.

A nagy expedíció

A Brit Királyi Haditengerészet kapitánya, James Cook matrózként kezdte tengerész pályafutását és végigjárta a ranglétrát. A hétéves háború alatt több alkalommal is bizonyította rátermettségét, elismerést kiváltva parancsnokaiban, amelynek köszönhetően egyre komolyabb és felelősségteljesebb feladatokat szántak neki. Cook (ekkor kormányos) végezte el a Nagy-tavak vidékét és az Atlanti-óceánt összekötő Szent Lőrinc folyó felderítését is, aminek sikeres végrehajtása egyenes utat jelentett volna számára a tiszti pályára. Saját tapasztalatlanságára hivatkozva azonban elutasította a lehetőséget, s inkább azt kérte, hogy hadd tanulja ki a hajózáshoz szükséges elméleti ismereteket. A felderítésben elért eredményei okán sorra kapta a különböző feltérképezésre váró területeket, így általa vált ismertté Kanada keleti részének, azon belül is Új-Fundland és Labrador vidékének jelentős része, valamint Jamaica vizeinek felfedezése is Cook nevéhez fűződik.

1599194039
Huszonhat évnyi tengerész szolgálat után 1768-ban megkapta hadnagyi rendfokozatát, s ezzel együtt egy expedíció parancsnoki beosztását is. A többévesre tervezett útra egy 370 tonnás, harminc méter hosszú – és később 22 hajóágyúval felszerelt – szénszállító vitorlást, a Queen Ann-t választotta ki. Miután átvette a hajó felett a parancsnokságot, átnevezte azt, s így született meg az HMS Endeavour, vagyis az Őfelsége Hajója A Törekvés.

Az expedíció nyilvánosan ismert feladata mindössze csillagászati megfigyelés volt, ám a valóságban James Cook hadnagyot ennél sokkal komolyabb küldetéssel bízták meg. Ekkoriban hatalmas harc folyt az európai népek között az új, ismeretlen földterületek meghódítása érdekében. Cook feladata pedig nem kevesebb volt, mint a ma már Ausztráliaként ismert kontinens partvidékének, természeti kincseinek feltérképezése és végül, de nem utolsósorban a sziget angol birtokba vétele. Az admiralitás teljes titoktartásra kötelezte az ifjú hadnagyot, és megértették vele, hogy az expedíció valójában haditengerészeti manőver, minden más csak a küldetés álcázására szolgál.

Parancsnoki pályájának első hajóútja csaknem három évig tartott, amely idő alatt ugyan elvégezték a kapott csillagászati feladatot, ám a Vénusz sajátos, addig nem ismert légkörének köszönhetően a tengerről tett megfigyeléseket végül sosem tudták felhasználni. Ám ez korántsem befolyásolta az expedíció igazi misszióját. Cook és legénysége feltérképezték Új-Zélandot és Ausztrália keleti partvidékét.

Az út különlegességének számított, hogy a három év alatt egyetlen tengerésze sem kapta el a skorbutot, köszönhetően a kapitánynak. James Cook ugyanis kötelezővé tette a savanyú káposzta és különböző gyümölcsök fogyasztását, amelyek vitamintartalma felvértezte a matrózok szervezetét a betegség ellen. Minden veszély ellen azonban nem tudta megvédeni embereit, Jáva szigetén – ahol az Endeavour nagyjavítását végezték – ugyanis többen maláriásak lettek és sokan vérhast kaptak. A hazaúton körülbelül harmincan vesztették életüket.

1599194039
Cook kapitány első felfedezőútja azonban kétségkívül sikeres volt, s ezzel egy figyelemreméltó pályafutás vette kezdetét. Noha már más hajók fedélzetén, de az angol tiszt még további két expedíció parancsnokaként bontott vitorlát: egyet az Antarktisz körbehajózása érdekében, egyet pedig a ma már északnyugati átjáróként ismert jégmentes útvonal felfedezése érdekében. A végzet azonban 1779-ben hamarabb utolérte a kapitányt, mint a harmadik expedíció sikere. Hawaii-szigetek egyikén ugyanis emberei összetűzésbe keveredtek a helyi bennszülöttekkel, akik több tengerészt, köztük az ekkor 50 éves James Cookot is megölték.

Útjuk kettévált

Az HMS Endeavour később – miután Cook parancsnoksága alatt bejárta a világot – leginkább utánpótlás-szállító feladatokat látott el. Idővel a haditengerészet kiszuperálta, s a hajó egy civil vállalkozóhoz került, aki az amerikai függetlenségi háború idején megnövekedett teherhajó-igényt meglovagolva, megpróbálta bérbe adni vitorlását a brit kormánynak. A haditengerészet azonban jól emlékezett az Endeavour állapotára, ezért elutasították az ajánlatot. A tulajdonos nem nyugodott bele a döntésbe, megpróbálva kijátszani a rendszert, átneveztette hajóját Lord Sandwichre. A szép múltú felfedezőhajó azonban ezúttal sem kelt el. A kényszerű renoválást követően 1776-ban – immáron Lord Sandwich II-ként, lévén, hogy addigra már más hajó megkapta az Endeavour új nevét – a haditengerészet elfogadta a felajánlást.

Egy száz hajóból álló flotta részeként a Lord Sandwich II (fedélzetén kétszáz katonával) megindult New York felé. A város elfoglalását követően a britek a Rhode Island-i Newport felé vették az irányt, a néhai Endeavour ekkor már börtönhajóként funkcionált. A végzete két évvel később, 1778-ban érte utol (egy évvel megelőzve néhai kapitányát), amikor is az amerikaiak, az időközben velük szövetségesként fellépő franciákkal Newport visszafoglalására indultak. A várost védő brit parancsnok parancsot adott minden nélkülözhető hajó elsüllyesztésére, hogy így azok akadályt képezzenek a város kikötőjének bejáratában.
Az Endeavour tizenkét másik hajó társaságában baráti, azaz saját kéz által merült hullámsírba.

Kutatás a roncsok után

1599194039
A történet fényében azt gondolhatnánk, hogy egy nem létező misztikum övezi a hajók hollétét, hiszen csak Newport kikötőjében kellene alámerülni. Ezzel szemben a valóság az, hogy a tizenhárom hajót széles körben, több ponton süllyesztették el, annak érdekében, hogy minél nagyobb területen lehetetlenítsék el a kikötőbe való bejutást. Az elmúlt évek során az ausztrál és amerikai hatóságok meg is találták a hajóroncsokat, azonban egészen pár nappal ezelőttig kérdéses volt, hogy melyik melyik. Amint a kutatók is fogalmaztak, az HMS Endeavour esetében semmiképpen sem érdemes egy épségben megmaradt hajótestre gondolni, mindössze darabjaira hullott maradványokra. Jelen tervek szerint 2019-ben emelik majd vízfelszínre az első darabokat, hogy tanulmányozzák őket, és hogy a vizsgálatokból kiderüljön, hol is található az elveszett hajó.

Érdekesség, hogy a kilencvenes években készült egy pontos másolat a HMS Endeavourről, amellyel többek között behajózták Ausztrália azon partvidékeit, amelyeket Cook kapitány fedezett fel, majd ugyanezzel a replikával felkeresték az eredeti hajó gyárát is. Ma múzeumhajóként Sydneyben található meg.