Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tíz csata, amit a szeretet ünnepén vívtak

Szöveg: Kovács Dániel |  2015. december 26. 13:29

Karácsony a szeretet ünnepe, de a történelem során sokaknak nem adatott meg, hogy békében töltsék a jeles napokat. Eheti tízes listánkba olyan csatákat válogattunk, amelyeket a keresztény világ legszentebb ünnepén vívtak meg.

Karácsonykor is harcba szállt II. Rákóczi Ferenc

II. Rákóczi Ferenc fejedelem és Siegbert Heister császári generális csapatai 1704 karácsonyán, egészen pontosan december 26-án ütköztek meg Nagyszombat mellett. A csatában eleinte a kuruc hadak mellé szegődött a szerencse, de a szabadságért küzdő legények a biztos siker tudatában fosztogatni kezdtek, ezalatt viszont a császáriak rendezni tudták soraikat, és ellentámadásba mentek át. A csata során egy német hadosztály elárulta a fejedelmet, ami tulajdonképpen az ütközet kimenetelét is eldöntötte.

1596006309

Orosz-francia összecsapás az ünnepek alatt

A lengyelországi Golyminnél csapott össze az orosz Golicin herceg közel tizenhétezres serege Murat marsall harmincnyolcezer francia és itáliai katonájával. Mivel a franciáknak nem volt megfelelő tüzérsége, az oroszoknak sikerült elérniük a céljukat, azaz a túlerő ellenére vissza tudtak vonulni, amit Murat nem tudott megállítani.

1596006309

A szabadságharc sem szünetelt az ünnepek alatt

Szenteste napján, 1848 december 24-én vívták meg Székelyföldön a második hidvégi csatát, amely, szemben a sikeres elsővel, az erőfölényben lévő osztrákok győzelmével végződött, részben azért, mert a katonák egy részét hazaengedték az ünnepekre. A vereség ellenére a székely haderő nem omlott össze, később jelentős csapatmozgásokkal riogatták a császáriakat.

1596006310

Karácsonykor keltek át a mongol seregek a Dunán

A vesztes muhi csata után IV. Béla visszavonulni kényszerült, a Duna vonalának védelmére pedig már nem maradt elégséges hadereje. mikor a folyó vize befagyott, az ellenség könnyűszerrel át tudott kelni az utolsó védelmi vonalként funkcionáló folyón, erre pedig éppen 1241. december 25-én, karácsony első napján került sor.

1596006310

Csangsa-nál harcoltak a kínaiak és a japánok karácsonykor

1941 december 24-én kezdődött a harmadik csangsai csata, amelyben a támadó japánok célja a stratégiai fontosságú kínai város elfoglalása volt, emellett a Hongkongban védelemre berendezkedő briteket is el akarták szigetelni. Bár ezt a céljukat túl is teljesítették azzal, hogy december 25-én elfoglalták a várost, a Csangsa irányába folytatott offenzívát a kínaiak nem csak hogy megállították, visszavonulásra is kényszerítették a japán támadókat.

1596006310

Karácsonykor kezdődött a Szovjetunió Vietnamja

1979-ben, december 24-25-én indultak meg a szovjet hadműveletek Afganisztán területén, miután szeptemberben a szovjetbarát Nur Muhammad Tariki-t eltávolították a hatalomból. A deszantosok bevetése sikeres volt, ahogy a technikai fölény a háború elején a támadók felé billentette a mérleget, végül mégis vesztesként vonultak ki a szovjet csapatok Afganisztánból.

1596006311

December 24-én jelölte ki az atomcsapás célpontjait Douglas MacArthur tábornok

Miután a kínai beavatkozás olyan mértékben megfordította a koreai háború kimenetelét, hogy közel százezer amerikai katonát kellett evakuálni december 24-én, a hadműveletet vezető Douglas MacArthur tábornok ekkor javasolta az atombomba bevetését. A tábornok terve az volt, huszonhat célpontra dobják le a nukleáris fegyvereket, ezek hatására pedig mintegy hatvan évig járhatatlan lesz Korea északi határa. A „radioaktív kobaltöv" ötletét azonban Harry Truman elnök nem hagyta jóvá, így hagyományos fegyverekkel kellett megnyerni a háborút.

1596006311

Karácsonykor indult az utolsó német offenzíva

Miközben a szövetségesek lépésről lépésre haladtak Németország felé 1944-ben, Hitler még egy utolsó nagy dobásra készült – ez volt a Wacht am Rhein fedőnevű terv, amelynek végső célja, már ha sikerül, az antwerpeni kikötő visszafoglalása, illetve a nyugati szövetségesek különbékére kényszerítése lett volna. Bár az első napokban hatott a meglepetés ereje, végül a tartalékok bevetésével a szövetségesek rendezni tudták a soraikat, miközben a németek kifogytak a harchoz nélkülözhetetlen üzemanyagból, így végül alulmaradtak.

1596006311

Karácsonykor kerítették be a magyar fővárost

1944. december 24-én jelentek meg az első szovjet katonák Budapesten, a következő napokban pedig véglegesen bezárult a Vörös Hadsereg ostromgyűrűje. Előzőleg Hitler erőddé nyilvánította a magyar fővárost, így annak feladása szóba sem jöhetett. A szovjet csapatok közel ötven napon át tartó ostroma kemény ütközeteket tartogatott, a körülzárt várost többször is megpróbálták felmenteni, sikertelenül, a védőket végül legyőzte a túlerő.

1596006311

Karácsonykor sem szünetelt a forradalom Romániában

1989 December 16-án, Temesváron lángolt fel a forradalom Romániában a diktatúra ellen, majd a zavargások kiterjedtek az egész országra. Miután a hadsereg is a forradalmárok mellé állt, a diktátor, Nicolae Ceausescu már elmenekülni sem tudott, feleségével együtt elfogták. December 25-én rögtönítélő bíróság elé állították, amely gyorsan meghozta mindkettőjük halálos ítéletét, amelyet még aznap végre is hajtottak.

1596006311

(Korábbi Top 10-es összeállításainkat ide kattintva olvashatják!)