Tíz tény a hadseregekben szolgáló kutyákról
Szöveg: honvedelem.hu / mult-kor.hu | 2020. június 14. 20:23Az ókori rómaiak gyakran használtak az ellenség sorainak megbontására fémpáncélokkal ellátott harci ebeket.
2. Az ebek hadi alkalmazásának legkorábbi ismert példájára II. Alüattész lüd király (Kr. e. 617-560) uralkodásának idején kerülhetett sor. Lüdia a mai Törökország nyugati részén terült el.
3. Az ókori rómaiak gyakran használtak az ellenség sorainak megbontására fémpáncélokkal ellátott harci ebeket.
4. Az első világháború kezdetén a belga hadsereg kutyák által vontatott kocsikat szerelt fel géppuskákkal.
5. A második világháborúban a Vörös Hadseregben robbanószert erősítettek a kutyák hátára, és arra képezték ki őket, hogy a németek mozgó tankjai elé fussanak, ahol is a levegőbe repítették őket.
6. Szintén a második világháborúban az amerikaiak kétmillió kutya kiképzését tervezték a japán invázió előtt. Az ebek a partraszállás utáni első támadási hullámot jelentették volna, amely biztosította volna a kirakodást.
7. A náci Németországban arra idomítottak be kutyákat, hogy a csapatok közti kommunikációs lehetőségeket javítsák.
Egyes jelentések szerint a betanított ebek képesek voltak a mancsuk koppintásával néhány betűs szavakat „lemorzézni". (Bizonyos számú koppintás egy-egy betűt jelzett.)
9. A nyugdíjba vonult hadi ebeket az Egyesült Államok hadseregében egészen 2000-ig egyfajta „felesleges, leselejtezett hadi felszerelésként" kezelték (sokszor egyszerűen elaltatták őket), ám idővel lehetővé vált, hogy kiképzőik örökbe fogadhassák őket.
10. A kutyákat olykor ejtőernyős ugrásokra vagy egyéb speciális hadműveletekben való részvételre is kiképezték. Ilyen volt például az a Kairó névre hallgató belga malinois, amely részt vett a SEAL 2011-es Oszama bin Laden elleni rajtaütésében.
Forrás: mult-kor.hu