Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tíz héraklészos olimpikon

Szöveg: Burillák Marcell | Fotó: archív |  2024. február 4. 10:00

Idén január 26-án rendezték a fiatal, főleg utánpótlás korú magyar sportolókat segítő Héraklész Program éves díjátadó gáláját. A rendszer sikerét jelzi, hogy az elmúlt bő két évtized során négy olimpikonból három részesült a program támogatásában. Néhány hónappal a párizsi olimpia előtt érdemes felidézni a korábbi díjazottak sikereit, akik felnőttként számos gyönyörű pillanatot szereztek a hazai szurkolóknak. Összeállításunkban tíz sikersportág egy-egy kiemelkedő alakjáról olvashatnak.

Lőrincz Tamás

1. Lőrincz Tamás (birkózás)

A küzdősportok sajátja, hogy az egyenes kieséses rendszer miatt ritkán jut el egy sportoló több olimpiai döntőbe, általában a pályafutásuk csúcsa is mindössze néhány évre tehető. Ebben a tekintetben is különleges Lőrincz Tamás története. Kötöttfogású birkózónk ezüstéremmel zárult, álomszerű londoni menetelése után kilenc évvel, a 2021-es tokiói játékokon jutott fel a csúcsra a 77 kg-osok mezőnyében – másnap testvére, Lőrincz Viktor pedig a dobogó második fokára állhatott fel a 87 kg-osok küzdelmét követően.

2. Tóth Krisztián (cselgáncs)

Noha cselgáncsban továbbra sem sikerült magyar sportolónak megismételnie Kovács Antal 1992-es barcelonai győzelmét, érmes judosaink száma egyre gyarapodik. Tóth Krisztián nem közönséges bronzot szerzett 2021-ben, hanem szimbolikus módon Magyarország 500. nyári olimpiai érmét hozta haza. Az MTK versenyzőjének legutóbb a tavalyi Európa-bajnokságon sikerült dobogóra kerülnie a 90 kg-os súlycsoportban.

3. Baji Balázs (atlétika)

Baji Balázs az idei gálán mondott beszédében kiemelte a közösségépítés fontosságát, ami a magyar sportembereket összeköti, és amit a Héraklész Program ezentúl deklaráltan segíteni kíván. Világbajnoki bronzérmes gátfutónk teljesítményéhez is bizonyára hozzájárult a támogató közeg. A magyar atlétika történetének egyik legemlékezetesebb pillanata, amikor Baji a 2017-es londoni világbajnokságon óriási hajrával bejött a harmadik helyre a 110 méteres távon.

Szilágyi Áron

4. Szilágyi Áron (vívás)

A 2012-es londoni olimpián a magyar vívósport legszerényebb olimpiai részvételére készült, Szilágyi Áron váratlanul sima győzelme azonban megmentette a szakág becsületét. Egészen kivételes teljesítménynek számít a zsinórban szerzett három egyéni olimpiai arany, amiből kiemelkedik a második bajnoki cím, hiszen kardozónknak bevallottan nehezen ment aznap a vívás. Négyéves célzott felkészülésének köszönheti, hogy ennek ellenére sikerült a kieséses lebonyolítású rendszerben felülmúlnia riválisait.

5. Berki Krisztián (torna)

Habár a magyar tornász-válogatott teljes létszámban már nem szokta képviseltetni magát az ötkarikás játékokon, egyéni indulóinkra érdemes odafigyelni. A lólengés utolsó nagy hazai uralkodója 2012-ben, Londonban győzte le feszült küzdelemben, hibátlan gyakorlatával brit riválisát, a hazai közönség előtt szereplő Louis Smith-t.

6. Péni István (sportlövészet)

Igaly Diána 2004-es diadala óta nem sikerült magyar sportlövőnek dobogóra állnia olimpiai tornán. Péni István Tokióban több számban is döntőbe került, végül ötödik, hetedik és tizedik hellyel zárt. Világbajnok és Európa-bajnok lövészünk idén is ott lesz a játékokon, igaz, a vb-aranyat érő 300 méter standard szabadpuska nem olimpiai versenyszám.

Hosszú Katinka

7. Hosszú Katinka (úszás)

Hosszú Katinka több mint sportoló, Iron Lady alakja az amerikai profik nagyságával vetekszik. Riói egyéni teljesítménye (3 arany, 1 ezüst) sztárrá tette: számokban Katie Ledeckyt is fölülmúlta, karrierje csúcsán pedig Egerszegi Krisztina sikereit idézte. Az egyetlen úszónő, aki egyidőben tartotta az összes vegyesszám világrekordját. Pályafutására a 2017-es hazai rendezésű világbajnokságon (200 és 400 méteres vegyesen) szerzett két arannyal tette fel a koronát.

8. Kovács Sarolta (öttusa)

A 2028-as Los Angeles-i olimpia programjában jelenleg nem szerepel az öttusa, a nemzetközi szövetség azonban nyitott bizonyos változtatások mellett a sportág visszavételére. A reform áldozata az a lovagló szám lesz, ami jelentősen hozzájárult Kovács Sarolta 2021-es bronzérméhez. A székesfehérvári öttusázó a 2008-as magyarországi világbajnokságon robbant be a köztudatba, ahol váltóban szerzett aranyat. Egyéni vb-címére egészen 2016-ig kellett várni, Tokióban pedig az ötkarikás dobogó is összejött neki. Reméljük, hogy nem az utolsó érmes magyar öttusázók sorába kerül majd.

9. Hajdú Kata (vízilabda)

Sokáig úgy tűnhetett, hogy átok ül a magyar női vízilabda-válogatotton, hiszen rendre lemaradt az olimpiai dobogóról. 2021-ben viszont megtört a jég, és végre sikerült érmet szerezni. Ennek megismétlésére vagy eredményének javítására készül idén a csapat, aminek immár tagja lehet Hajdú Kata is. Az UVSE 17 éves játékosa tavaly egyaránt bekerült a felnőtt és az U20-as világbajnoki keretbe, utóbbi tagjaként már sikerült a dobogó legfelső fokára állnia egy vb-n.

Kozák

10. Kozák Danuta (kajak-kenu)

Minden idők legeredményesebb magyar női olimpikonja összesen hat aranyat zsebelt be a megelőző három játékokon. A hazai kajakosok közül elsőként sikerült egy olimpián tripláznia, amikor Rióban egyesben, párosban és négyesben is diadalmaskodott 500 méteren. Ezzel a sportág történetének második legeredményesebb versenyzőnője, csupán a legendás, nyolcszoros bajnok, német Birgit Fischer előzi meg őt.

A Héraklész Gála idei díjazottjainak többsége valószínűleg a 2028-as Los Angeles-i játékokon szerepel majd először, néhányuk viszont már az idei párizsi olimpián is színre lép. Sportolóink idei sikeréért a július 26.–augusztus 11. között szoríthatunk. A lista több szereplőjét láthatjuk a magyar küldöttség tagjaként rajthoz állni, amikor az új élmények mellett bizonyára előszeretettel idézzük fel visszavonult bajnokaink győzelmeit is.

Címkékolimpiasport