A legendás T-72-es harckocsi
Szöveg: Tamás Tibor | 2012. március 6. 16:19Miután egy időszak lezárult a Magyar Honvédség életében s hadtörténetté válik, egyszersmind új szakasz veszi kezdetét. Ezért hasznos, ha a múlt, a harceszközök használatának tapasztalatait az egykor azokat rendszerbe állító és használó katonák, a haditechnikai kutatás-fejlesztés, valamint az ipar képviselői, a tudományos kutatók közös konferencia keretében beszélik meg. Ennek érdekében a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) egy tanácskozássorozatot szervezett. Az első rendezvényre, „A T-72 harckocsi a Magyar Néphadseregben” című konferenciára március 6-án, kedden került sor.
Bonhardt Attila a kezdetekről szólva kifejtette: a trianoni tilalom ellenére sikerült egy magasan képzett szakembergárdát kialakítani, sőt a gyártást megindítani, ami 1948 után új szakaszba lépett. Ezen belül is új fejezetet nyitott 1978-ban a T–72-es harckocsik megjelenése. Ez a harci eszköz a legkorszerűbb s egyben az utolsó szovjet gyártású harckocsi volt, amelyet az egykori Magyar Néphadsereg rendszeresített és használt.
Ezután részletesen taglalta a harckocsi előnyeit s hátrányait, hangsúlyozván, hogy gyakorló tatai páncélosparancsnokként, majd a harckocsizó tanszék vezetőjeként meggyőződhetett a T–72-es korszerűségéről.
Elmondta: egyszerű kezelhetősége, könnyű kiszolgálhatósága, tűzereje s mozgékonysága kiváló eszközzé és időtállóvá tette; jellemző, hogy még 40 év után is rendszerben van.
Szekeres ezredes kiemelte: a magyar katonák nagyon szerették a T–72-est: a korabeli (bolygóműszeres erőátvitelű, lézeres, infrasugaras) csúcstechnika képviselőjének tekintették, s beceneveket adtak neki. Technikai megoldásai 10–15 év múltán kerültek át a polgári szférába.
Az egykori főtiszt kiemelte: ez a harckocsi is azzal vált hatékonnyá, hogy teljes körű kiszolgálást, logisztikát kapcsoltak hozzá.
Következő előadóként Szollár János nyugállományú alezredes – szintén egykori harckocsizó parancsnok – az egész pályafutását végigkísérő T–72-essel kapcsolatos élményeit, tapasztalatait osztotta meg az eszmecsere résztvevőivel, kitérve arra is, hogy szakmailag szinte szerelmesek voltak e harci eszközbe.
Előadásában a típusképzésről és a – szomszédos országokban végzett – térségi típuskörnyezeti, valamint környezeti és üzemeltetési hatásvizsgálatról nyújtott átfogó ismertetést. A számok s a tények tükrében kiemelte a javító-, illetve vontatókapacitások, -készletek jelentőségét.
A továbbiakban Germuska Pál, a HM HIM kutatója a T–72-es korabeli nemzetközi gyártásszakosításáról, Rejtő István a hazánkban alkalmazott típusokról, Pánczél Mátyás pedig a harckocsi történetéről beszélt.
Zárszavában Zsitnyányi Attila, a Magyar Védelmiipari Szövetség elnöke hangsúlyozta: üdvözlendő a honvédelmi vezetés eltökélt szándéka és céltudatos törekvése a magyar védelmi ipar újjászervezésére.
Fotó: Rácz Tünde