Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Abbász elítélte a ciszjordániai merényletet

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. szeptember 1. 9:27

Elítélte az izraeli állampolgárok ellen elkövetett ciszjordániai gyilkos merényletet a palesztin elnök, és hasonlóan foglalt állást a washingtoni Fehér Ház is. Az amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja ugyanakkor derűlátóan nyilatkozott a csütörtökre tervezett közvetlen béketárgyalások esélyeiről.

A Washingtonban tartózkodó Mahmúd Abbász helyi idő szerint kedd esti nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a Palesztin Hatósággal szembenálló és az Izraellel való béketárgyalásokat ellenző, radikális Hamász által elkövetett merénylet árt a közel-keleti rendezést célzó politikai folyamatnak. A hebroni támadásban négy izraeli – két férfi és két nő – vesztette életét.

Abbász a tervek szerint csütörtökön kezd közvetlen béketárgyalásokat az amerikai fővárosban Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel.

A Palesztin Hatóság elnöke megismételte, hogy az általa vezetett mérsékelt palesztin erők elítélnek minden fajta támadást polgári személyek ellen, legyenek azok akár palesztinok, akár izraeliek.

Élesen elítélte a Hamász katonai szárnya által elkövetett merényletet a washingtoni Fehér Ház is. Közleményében a Fehér Ház szörnyű merényletről beszélt, és hangsúlyozta: a brutális támadás bizonyította, hogy milyen messze képesek menni a béke ellenzői annak érdekében, hogy megakadályozzák az ezt célzó folyamatot. A közzétett nyilatkozatban az amerikai kormány felszólította a békefolyamatban érdekelt feleket, hogy a legnehezebb időszakban is tartsanak ki a tárgyalások mellett.

A történtek ellenére derűlátóan nyilatkozott a béketárgyalások kilátásairól az amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja. Georg Mitchell – akinek közvetítői erőfeszítéseivel oroszlánrésze volt a tárgyalások tető alá hozásában – egy interjúban annak a nézetnek adott hangot, hogy mind Mahmúd Abbász, mind Benjámin Netanjahu tudatában van az egyedülálló lehetőségnek, azaz egy kétállami megoldás elérésének. A béke alternatívái mindkettőjük számára a jövőben jóval nagyobb problémákat okoznának – vélte Mitchell, aki szerint a béketárgyalások kudarca hosszú évekig tartó konfliktusokat vonna maga után.

A mérsékelt palesztin erők és Izrael húsz hónapos szünet után újítják fel a közvetlen tárgyalásokat, mégpedig az amerikai elnök, az egyiptomi államfő és a jordániai király védnöksége alatt. Megfigyelők szerint a hebroni brutális Hamász-támadás még inkább világossá tette azt, hogy mennyire fontos a közel-keleti békemegállapodás elérése.