Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Államcsíny Hondurasban: készültségben a venezuelai hadsereg

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2009. június 29. 6:16

Elnöki utasításra készültségbe helyezték vasárnap a venezuelai hadsereget, miután olyan hír érkezett Hondurasból, hogy ott katonák bántalmazták Venezuela nagykövetét. Hugo Chávez szerint akár katonai válasz is lehet a vége, ha a venezuelai nagykövetet megtámadták, miközben a hondurasi katonaság száműzetésbe kényszerítette az ország elnökét.

A hondurasi legfelsőbb bíróság azt állította egy friss nyilatkozatában, hogy a katonák a bíróság utasítására jártak el az elnök ellen, aki a bírók szerint törvénytelen népszavazást szervezett. A hadsereg “a törvényesség védelmében lépett föl" a rádióban beolvasott közlemény szerint.

A közép-amerikai elnökök még vasárnap este csúcstalálkozót tartanak Managuában a hondurasi válság és a teendők megvitatására.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter Washingtonban kijelentette, hogy a Manuel Zelaya hondurasi elnök elleni fellépést mindenkinek el kell ítélnie, s az országban be kell tartani a demokratikus elveket, tiszteletben kell tartani az alkotmányos rendet.

A hondurasi elnök emberrablásról beszél

A Costa Ricába száműzött Manuel Zelaya hondurasi elnök azt nyilatkozta megérkezése után, hogy hazája katonai vezetése elárulta, és brutálisan elrabolta őt. “Pizsamában tartóztattak le… az elnöki őrség tagjait megverték… fél órán át ellenálltak" – mondta a Costa Rica-i főváros, San José repülőterén vasárnap adott interjújában. Közölte, hogy nem fogad el semmiféle kísérletet a leváltására, ki akarja tölteni 2010-ig szóló megbízatását. Feltette a kérdést, hogy vajon Washington áll-e a puccs mögött. Barack Obama amerikai elnök mély aggodalmának adott hangot annak kapcsán, hogy a hondurasi elnököt letartóztatták és száműzetésbe kényszerítették a hadsereg katonái.

1595888723
Manuel Zelaya elmondta, hogy Nicaraguába akar utazni, és nem kér menedéket Costa Ricától. A hondurasi lakosságot békés ellenállásra biztatta, arra, hogy ne ismerjenek el semmiféle, a hatalmat bitorló kormányzatot . A térség országait arra kérte, hogy álljanak ki a demokrácia és a törvényesség mellett Hondurasban, és külön felkérte erre az Egyesült Államokat.

Costa Rica kormánya közölte, hogy Zelaya “vendégként" tartózkodik az országban. Giannina Del Vecchio belbiztonsági miniszter elmondta, hogy a politikus “tökéletes állapotban van". Az őt szállító katonai repülőgép és utasai távoztak Costa Ricából.

Tegucigalpában, Honduras fővárosában több ezren gyűltek össze vasárnap az elnöki rezidencia körül, amelyet erős katonai alakulat őriz. A megmozdulás békésen zajlott, a résztvevők hétfőre általános sztrájkot hirdettek. Az emberi jogok hondurasi bizottságának az elnöke, Andrés Pavón azt állította, hogy az országot militarizálják, és parancs van több társadalmi vezető letartóztatására.

A hadsereg még mindig nem adott ki nyilatkozatot, és nem tudni, hogy az elnököt a hatalomból és az országból eltávolító csoport mennyire tartja kézben a helyzetet az egész országban.

A washingtoni Fehér Ház által kiadott közlemény szerint Obama elnök – akárcsak tette ezt pénteken az Amerikai Államok Szervezete (AÁSz) – arra szólította fel a hondurasi politikai és társadalmi szereplőket, hogy tartsák tiszteletben a demokratikus normákat, a törvényi előírásokat és az Amerika-közi Demokratikus Charta alapelveit.

Címkékjoglőtér