Amerikai helikopterek – magyar rávezetéssel
Jolly Vihar 2023 gyakorlat: második felvonás
Szöveg: Mátyás Botond Hunor főhadnagy | Fotó: Synsere Howard airmen |  2023. július 11. 8:37A Magyar Honvédség 47. Bázisrepülőtéren immár második alkalommal állomásozott Amerikai Légierő 56. Harctéri Kutató-Mentő Század, kéthetes, éleslövészettel egybekötött gyakorlaton vett részt a Bakonyban.
A magyar katonák támogatásával a tapasztalt helikopterszemélyzet harctéri körülményekhez hasonlító szituációk során fejleszti képességeit a Magyar Honvédség Központi Gyakorló- és Lőtéren, cserébe az amerikai állomány átadja azon tapasztalatait és tudását, amely tovább növelheti magyar bajtársaik ismeretanyagát.
Legutóbb a két nemzet szakemberei közösen kidolgozták az éleslövészet során beragadt lőszer eltávolításának („hot gun”) eljárásrendjét és a gyakorlatban is végrehajtották ezt a speciális és veszélyes eljárást. A repülőtér fejlesztése miatt szükségessé vált a korábban kialakított fegyverzeti töltő-ürítő hely áthelyezése egy új helyszínre, mely – egy lövészet közben beragadt lőszer miatt – éles szituációban is szinte azonnal alkalmasnak bizonyult. A pápai repülőtéri kiszolgáló személyzet ismét sikeresen reagált az eseményre, és ezzel az amerikai század parancsnokának elismerését is kivívta. A pápai katonák a gyakorlat során végrehajtott szituációkban alájátszóként is közreműködtek, amikor a helikoptereknek ellenséges területen katapultált pilótákat kellett kimenekíteniük.
A Jolly Vihar gyakorlaton a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandár előretolt repülésirányító (JTAC) katonái is fontos szerepet játszottak azzal, hogy a HH-60 helikoptereket rávezették a célpontokra, miközben azok a saját földi csapatoknak nyújtottak éleslövészettel egybekötött közvetlen légi támogatást (CAS – Close Air Support). A közös kiképzés keretében az amerikai személyzet nem csak az éles végrehajtás során dolgozott együtt magyar kollégáikkal, hanem már a tervezési fázistól bevezették őket a harctéri kutató-mentő egység eljárásrendjébe.
A tervezést követően a JTAC katonák a helikopterek fedélzetén tapasztalták meg a műveleti eljárásokat és ajtólövészként (door gunner) is részt vettek a feladatban. Az 56. Harctéri Kutató-Mentő Század és a Magyar Honvédség között tovább folytatódik az eredményes együttműködés, hogy a közös kiképzések révén segítsék egymás képességeinek növekedését.