Békében nem élő katonai szervezet
Szöveg: Dr. Láda Mónika főhadnagy | 2011. október 3. 11:35A Sorozó Központok békében nem élő katonai szervezetek, a hadkiegészítés pedig toborzással zajlik. Minősített időszakban viszont – azaz megelőző védelmi helyzetben és rendkívüli állapot idején – a Magyar Honvédség hadkötelesekkel történő kiegészítése sorozás útján történik. Erről a folyamatról tartott bemutató foglalkozást a közelmúltban az MH Kelet-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság 2. Toborzó- és Érdekvédelmi Központ és a nyíregyházi iroda állománya Debrecenben.
Farkas Imre ezredes, az MH Kelet-magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság (KMHP) parancsnokának rövid köszöntője után Zelenyánszki Pál alezredes, a MH KMHP Katonai Igazgatási Osztály vezetője előadást tartott a hadkiegészítő parancsnokságon lévő katonai igazgatási szakfeladatokról. Ezt követően Nagy Zoltán mérnök alezredes, a debreceni központ parancsnoka vette át a szót, aki bemutatta a Nagysándor József Laktanyában felállított Sorozó Központot és feladatait. A parancsnok elmondta, hogy a debrecenin kívül Budapesten és Székesfehérváron található Sorozó Központ. Illetékességi területükhöz hat megye: Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok megye tartozik.
Bár a Sorozó Központ békeidőszakban nem élő katonai szervezet, ugyanúgy be van rendezve, mintha ott nap mint nap sorozás folyna. Ki vannak építve a telefonvonalak, az önkormányzatok és védelmi bizottságok telefonjegyzékei, a bélyegzők és nyomtatványok a valóságnak megfelelően rendelkezésre állnak. Még az orvosi vizsgálatra kijelölt helyiség is úgy néz ki, mint egy orvosi rendelő és alkalmas is a szűrővizsgálatok elvégzésére.
Megelőző védelmi helyzetben vagy rendkívüli állapot idején a Sorozó Központ rendszergazdája átveszi az MH Katonai Igazgatási és Adatfeldolgozó Központtól a hadkötelesek nyilvántartását, és adatkérő-közlő lapot küld ki a részükre, amelyen pontosítani kell az adataikat. A visszaküldött adatlapok feldolgozása után küldik ki a sorozási felhívást. Ezen időszak alatt szakképzést tartanak a saját állományuknak, valamint felveszik a kapcsolatot a Védelmi Bizottságokkal, az önkormányzatokkal, a rendőrséggel, az egészségügyi szervekkel, illetve az érintett katonai szervezetekkel. Éppen ezért a velük történő kapcsolattartás békeidőszakban is nagyon fontos.
A debreceni központ három bizottságot tud egyszerre működtetni, ez napi 150 fő sorozására alkalmas. Emellett még két mobil bizottságot tud kihelyezni olyan településekre, ahol sok hadköteles él.
Fotó: Várkonyi Zsolt főtörzsőrmester