Budapest ostromok idején
Szöveg: Kiss Dezső | 2010. május 18. 14:56A napokban adott otthont Budapest Főváros Levéltára annak a konferenciának, mely fővárosunk jelentősebb ostromainak történetét dolgozta fel. A konferencia szervezői a Legenda Közművelődési Egyesület, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Kossuth Lajos Hadtudományi Kara és Budapest Főváros Levéltára voltak.
Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltárának főigazgató-helyettese és Rácz Attila főosztályvezető-helyettes köszöntő beszéde után kezdetüket vették az előadások. A konferencia három egymást követő szekcióból épült fel. Az első Buda és Pest 1686. évi ostromát tárgyalta, melyben Hegyi Klára, az MTA Történettudományi Intézet munkatársa Buda helyőrségének a Török Birodalomban elfoglalt szerepéről értekezett,
A második szekció Buda és Pest 1849. évi ostromára épült. Hermann Róbert, a Hadtörténelmi Közlemények igazgatója előadásában azt a kérdést elemezte, hogy mennyiben tekinthetjük sikernek vagy sikertelenségnek Buda 1849. évi ostromát a szabadságharc kimenetele szempontjából. Kedves Gyula ezredes, a HM Hadtörténeti Múzeum igazgatója is részben ezt a kérdést járta körül, közben a budai vár stratégiai jelentőségének változásait elemezte. A szekció záró előadásaként Csikány Tamás alezredes, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Hadtörténelem tanszékének vezetője az ostrom megszervezését és vezetését mutatta be.
A harmadik szekció témája Budapest 1944-45. évi ostroma volt. Horváth Csaba alezredes, a Zrínyi Miklós
A program jellegénél és tartalmánál fogva nagy mértékben kötődött a ZMNE Kossuth Lajos Hadtudomány Kar képzési és kutatási tevékenységéhez, egyúttal élvezte annak teljes körű támogatását mind a szervezésben, mind a lebonyolításban.
A konferenciát nagy érdeklődés kísérte: Budapest Főváros Levéltárának és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársain kívül számos nem szakmabeli érdeklődő, valamint egyetemünk hallgatói is nagy számban jelentek meg a konferencián.