Déli különlegességek: San Marino és Monaco
Szöveg: Tamás Tibor | 2012. február 12. 11:18Január első szombatjától újra a Magyar Honvédség katonái, a Honvéd Palotaőrség tagjai adnak díszőrséget a Sándor-palotánál. A palotaőrség a Nemzeti Honvéd Díszegység része, amelyhez hasonló katonai alegységgel számos ország büszkélkedhet. Ezért, hogy jobban megismerjük hagyományaikat, bemutatunk néhány szomszédos, valamint különleges sajátossággal rendelkező díszelgőegységet. Következzék most sorozatunk hetedik része, amelyben a San Marinó-i, illetve a monacói egységeket mutatjuk be.
A díszelgőalakulatot frontvonalbeli elitegységként tartják számon, jóllehet sem belső feszültségek, sem háborúk nem háborgatták San Marinót, mint ahogy adósság, munkanélküliség sem nyomasztja. Lakói köztársasági és semleges státusukat féltőn óvják – évszázadok óta sikerrel.
A díszőrök nemcsak reprezentálnak, de a bűnüldözésből, a járőrözésből is kiveszik a részüket. Természetesen a hivatalos ceremóniáknak, például az új kapitányok beiktatásának őrző-védő, országegységet és -imázst erősítő részesei is.
Ennek tevékeny szereplője a gárdához tartozó ötventagú katonazenekar.
A megtekinthető, megörökíthető őrségváltási ceremónia áprilistól szeptemberig félóránként zajlik.
A díszőrség egyenruhája meseszerű: piros pantalló, zöld zubbonykabát. Hosszú puskával kezükben vigyázzák a nyugalmat.
Az egység másik része a kormányőrség, melynek tagjai kék-fehér-arany színekben pompáznak. Tekintélyes kék-fehér bokréta díszlik fejfedőjük csúcsán; vállrojtos váll-lapjuk, mellkasukon áthúzódó díszzsinórjuk és hatalmas kézelőjük pedig aranyozott és barokkosan díszített.
Monacóban ennyire nem cizellált a díszelgők egyenruhája, mégis tükrözi a különlegességet. Télen fekete, nyáron pedig fehér alapú az öltözetük − ezt száz esztendeje döntötte el legfőbb elöljárójuk, a nagyherceg. Monaco szintén miniállam, államformája azonban monarchikus, konkrétan nagyhercegség. Mint ilyen, kontinensünk specialitásainak egyike a díszőrségével együtt.
Az 1817-ben alakult, Compagnie des Carabiniers du Prince elnevezésű díszegység mai alapjait többszöri átszervezés után, 1904-ben Albert herceg rakta le. A csapatot a csendőrség kötelékéhez sorolta be, amely egyébként ez idő szerint három tisztből, 15 főtörzsőrmesterből és mintegy 80 magasan képzett beosztottból tevődik össze.
S ha mindezek birtokában vannak, egy többszörös felvételi vizsgán kell megfelelniük, majd egyéves próbaidőn helytállniuk. Ezt követően írják alá az öt évre szóló szerződést, amit a befogadott jelentkező maximum ötvenéves koráig hosszabbítanak meg.
Külön elbírálás és közös megegyezés nyomán 58 éves korukig állhatnak szolgálatban. A csapatba csak I. és II. osztályú tisztek kerülhetnek be, ám rendfokozatuk – elismerésben, ergo illetményben – csupán felét éri a csendőrökének.
A monacói díszegység mottója: „Becsület, lojalitás és feltétlen odaadás a szolgálathoz". Ez olvasható az alakulat zászlóján is.
A 24 órás szolgálatot az egység tagjai elsősorban biztonsági szerepkörben adják, a herceg és családja körül a palotában s annak környékén.
Ha kíváncsiak vagyunk az egyedi hangszerelésű őrségváltásra, mindennap megtekinthetjük – de csak akkor, ha délelőtt, pontban 11 óra 55 perckor ott vagyunk a Palota-téren. Ennyit – a többi monacói látványossággal – bőven megér.
(Folytatjuk!)
Fotó: Archív