Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Demjanjuk egy másik náci táborban is őr volt

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. augusztus 11. 16:50

A háborús bűncselekményekkel vádolt John Demjanjuk a flossenbürgi koncentrációs tábor őre is volt egy német történész által a vádlott tárgyalásán bemutatott okmány szerint. A kilencven esztendős férfi természetesen tagadja a vádakat.

Mathias Meissner, a német szövetségi levéltár munkatársa szerdán a müncheni bíróságon a flossenbürgi táborból származó eredeti okmányokat mutatott be, amelyek szerint egy Demianiuk, illetve Demenjuk nevű férfi a láger őre volt 1943 októberében.
Bár Demjanjukot nem vádolják a flossenbürgi kényszermunkatáborban elkövetett semmilyen bűncselekménnyel, a Meissner által bemutatott okmányok alátámaszthatják, hogy Demjanjuk valóban lágerőr volt, és később vezényelték át Sobibórba.

A nácik által a flossenbürgi őr részére kibocsátott személyazonossági szám megegyezett azzal az igazolványéval, amelyet a vád nyújtott be a Demjanjuk elleni perben; ez utóbbi, amelyen a több mint 28 ezer fogoly meggyilkolásában való részességgel vádolt ukrán férfi fényképe áll, a sobibóri haláltáborban elkövetett feltételezett cselekedeteire utal.

Az egykor Ohio államban élt autószerelőt azzal vádolják, hogy 28 060 fogoly meggyilkolásában volt részes a sobibóri haláltáborban. A 90 éves férfi tagadja a vádakat. A védelem szerint Demjanjuk szovjet katona volt, aki német fogságba esett, és őt is fogolyként küldték a táborba.

Meissner szerint a Demianiuk név két helyen is szerepelt az 1943 októberében a flossenbürgi tábor őreinek kiosztott fegyverek listáján. Egy másik, az őrök nevét tartalmazó névsorban Demenjuk név szerepel a náci személyazonosító száma mellett. Egy harmadik okirat szerint egy Diminiuk nevű, azonos személyazonosító számmal rendelkező férfit 1943 októberében vezényeltek szolgálatra Flossenbürgbe.

Ulrich Busch védőügyvéd megkérdőjelezte az okiratok hitelességét, és közölte: Demjanjuk soha nem volt a flossenbürgi tábor őre.

A délkelet-németországi Flossenbürgben mintegy 100 ezer foglyot őriztek, közülük mintegy 30 ezren haltak meg gyilkosság vagy embertelen bánásmód következtében.

Demjanjukot kórházi ágyon tolták be a szerdai tárgyalásra, napszemüveget viselt, és szemmel láthatóan nem reagált a vallomásra.

Címkéklevéltár