“Együtt Egymásért – Együtt a Békéért”
Szöveg: Demeter Ferenc | 2009. május 13. 7:50Ez volt a mottója a 2009. évi, a Balatonkenesén megtartott Bajtársi Egyesületek Országos Szövetsége konferenciájának. A találkozón részt vettek a szövetséghez tartozó bajtársi szerveztek, klubok vezetői. A konferencián áttekintettek a szövetség 2008. évi működésének tapasztalatait és kiemelten foglalkoztak a Magyar Honvédség Időügyi Stratégiájának a feladataival.
Sipos Géza nyugállományú ezredes, a BEOSZ elnöke a honvedelem.hu-nak elmondta, hogy országos konferenciát a szövetség évente egy alkalommal rendez. Az elnökség itt számol be az elmúlt időszak feladatainak a végrehajtásáról és itt váltanak szót a szervezetek vezetőivel az eredményeikről, gondjaikról. Tudni kell ugyanis, hogy a nyugdíjas szervezetek, klubok eltérő feltételrendszerek között dolgoznak. Nagyon sok helyen a működtetés is nagy erőfeszítéseket jelent és sokkal jobb helyzetben vannak azok, ahol még működő alakulat, vagy
Ebben az évben a konferencia középpontjába az Idősügyi Stratégia kidolgozása került. Ezt a munkát a BEOSZ-nál két évvel ezelőtt kezdték el, mikor látták hogy a nyugdíjas katonák száma jelentősen megemelkedett, ezért a honvédelmi vezetés felé javaslatot tettek ennek a stratégiának a megalkotására. A tárca vezetésénél ebben a kérdésben is fogadókészségre találtak. Jelenleg már van egy váza a tervnek, feladatokkal és határidőkkel. Ezt még le kell bontani és megtölteni tartalommal. El akarják érni, hogy minél több helyen ismerjék meg ezt a stratégiai tervet és a helyi tapasztalatok alapján mondják el a véleményeiket, javaslataikat.
Az idősügyi stratégia kialakításához a szövetség segítségül hívta Kórozs Lajost, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkárát, aki az országos idősügyi tanács titkára, hogy egy előadás keretében adjon tájékoztatást az országos idősügyi feladatokról. Kórozs Lajos a konferencián elmondta, hogy a nyugdíjas kérdés napjaink egyik meghatározó szociálpolitikai területévé vált. A jelenlegi számítások szerint ugyanis 20-30 év múlva a magyarországi népesség életkor szerinti alakulása nagymértékben meg fog változni. Bizonyos korcsoportokban a népesség száma le fog csökkenni, más korosztályban, így a 60 év felettiek számában viszont jelentős emelkedés várható. Jelenleg Magyarországon minden harmadik lakos 60 év feletti és ez húsz év múlva úgy fog
Szekeres István nyugállományú dandártábornok, a BEOSZ elnökségének tagja, az idősügyi stratégia kidolgozásával kapcsolatos legfontosabb kérdésekkel foglalkozott. Kiemelte, hogy a világban és az országban zajló folyamatokra ennek a rétegnek is reagálnia kell. Az idős emberek védelmében meg kell fogalmazniuk azokat a követelményeket, amelyeket a társadalomnak minden körülmények között biztosítania kell. Ezért a szövetségnek jelen kell lennie a különböző döntési szinteken, hogy beleszólhassanak a tervezési és elosztási folyamatokba. A társadalomnak meg kell értenie, hogy a honvédségnél szolgálatot teljesítőket sok olyan korlátozás érinti, ami miatt más elveket kell alkalmazni velük szemben, mint a társadalom többi tagjánál. A jelenlegi helyzetben az idősügyi stratégia kidolgozásánál nagyon fontos az, hogy meghatározzák a prioritásokat. Egyetértsenek, hogy mik azok, amelyekhez ragaszkodnak és mely kérdésekben lehet alkut kötni a vezetéssel.
Szekeres István szerint nagyon fontos lenne a nemzedéki szolidaritás kialakítása. Ehhez kellene egy fogadókészség a jelenleg még funkcionáló alakulatoktól, és egy új szemlélet a nyugdíjasainktól. Ne csak kérni menjenek a katonai szervezetekhez, hanem azt is tudjuk megkérdezni a parancsnokoktól, hogy van-e olyan feladat, amiben ők tudnak segíteni.