Az alakulatoknál is a forradalom hőseire emlékeztek
Szöveg: honvedelem.hu | 2019. március 15. 6:24A Magyar Honvédség az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban született, így természetesen az alakulatoknál is megemlékeztek a nagy elődökről. Összeállításunk folyamatosan frissül.
MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ
Koszorúzással egybekötött megemlékező ünnepséget tartottak az 1848-49-es események tiszteletére a balatonkenesei Kossuth szobornál március 15-én. A rendezvényen részt vett Piros Ottó ezredes, az MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ parancsnoka, valamint Kovács László alezredes, az alakulat törzsfőnöke.
Szöveg és fotó: Reziné Matyasovszky Mónika
* * *
MH Bakony Harckiképző Központ
Ezután Vokla János ezredes beszédében kiemelte: „ A vértanúkból, hőseinkből merítsünk erőt, mert ők erősíthetik meg hitünket, nemzeti önbecsülésünket és hazaszeretetünket!" Az ünnepi állománygyűlés elismerések és kitüntetések átadásával zárult.
Szöveg: Schäffer Mónika hadnagy
Fotó: Pintér László
* * *
MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred
Az ünnepségsorozat nyitányaként, csütörtökön az alakulat Művelődési Otthonában rendezett ünnepi állománygyűlésen Könczöl Ferenc ezredes köszöntötte az állományt, majd Kolozsi Tamás alezredest tartott ünnepi beszédet. A vezetési zászlóalj parancsnoka kiemelte: „A honfoglalás és az államalapítás óta 1848-1849 a magyar nép legnagyobb tette volt. A forradalmat indító március 15. jelkép lett: a kivívott szabadság megőrzésének, és az elvesztett szabadság visszaszerzésének szimbóluma. Amikor felidézzük 1848. március 15. és az azt követő hónapok eseményeit, mindenekelőtt arra kell emlékeznünk, hogy elődeink azokban az időkben az egyetemes emberi fejlődés érdekében, az európai haladás élvonalában vívták meg a maguk harcát" – hangsúlyozta az alezredes. Hozzátette: ma a magyar társadalom jól ismeri és elismeri a Magyar Honvédséget. Elismeri, hogy soraiban magasan képzett, elhivatott, nemzetközi elismerést kivívott katonák szolgálnak. A magyar katonák kiképzettsége, felkészültsége példaértékű, és az elmúlt években komoly nemzetközi tapasztalatokkal gazdagodott. Katonáink naponta bizonyítják képességeiket hazánkban és a nemzetközi missziókban egyaránt.
Az ünnepség a Szent István úton folytatódott, ahol a 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred felsorakozott díszszázada fogadta Borkai Zsolt, Győr polgármesterét és Könczöl Ferenc ezredest. A polgármester sorokban nyilatkozott az alakulatról. A szabadtéri program zárásaként a díszalegység felvonulását tekinthették meg az ünnepségre kilátogatók. A felvonuláson részt vett a 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred díszszázada, a Veres Péter Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium Győri Lovas Nemzetőr Díszszakasza és a IX. gróf Nádasdy Ferenc Hagyományőrző Huszár Bandérium. A délelőtti programsorozat a Városháza Dísztermében ünnepi díszközgyűléssel zárult.
A Szombathely városa által szervezett rendezvény a Petőfi-szobor megkoszorúzásával vette kezdetét, majd a Március 15. téren a győri ezred díszszakasza fogadta az elöljárót, és katonai tiszteletadás mellett – Szombathely fúvószenekara kíséretében – felvonták az országzászlót.
Fotók: Sályi Gergő főtörzsőrmester és a szerző
* * *
MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred
Az ünnepi megemlékezésen a Horváth Mihály Gimnázium diákjai felidézték a márciusi ffjak tetteit, a magyar nép szabadságért folyó küzdelmét, akiknek harca 1849 tavaszán győzelmet aratott Ausztria felett, küzdelmük azonban mégis vereséggel zárult.
Az ünnepi állománygyűlésen Antal László ezredes, az alakulat parancsnoka elismeréseket adott át.
* * *
MH 86. Szolnok Helikopter Bázis
Az ünnepségsorozat nyitányaként – március 14-én, csütörtökön – az alakulat Művelődési Otthonában rendezett ünnepi állománygyűlésen Lázár Tibor őrnagy, a repülőműveleti főnökség ejtőernyő-kiképző részleg vezetője mondott ünnepi beszédet. „Van mit tanulnunk, és van mit átadnunk az utánunk jövőknek, a fiatalabbaknak. Mert amikor feltűzzük a kokárdát, akkor ezt nemcsak büszkeséggel tesszük, hanem erős reménysugárral is a szívünkben. Mert reméljük, hogy azt a lelkesedést – ami mozgatója, motorja minden forradalomnak, így az 1848–49-es szabadságharcnak is –, azt a lelkesedést szerezzük vissza, éljük át újra a kitűzött kokárdával"- zárta ünnepi gondolatait Lázár őrnagy. A beszédet követően elismerések átadása következett. Az állománygyűlés zárásaként a Légierő Zenekar Szolnok alájátszásával Kabdebon Szabolcs törzsőrmester néptáncát láthatta a megemlékezők.
A bázis idén is képviseltette magát a városi és megyei önkormányzatok által rendezett megemlékezéseken. Március 14-én a Damjanich múzeumi koszorúzáson, majd március 15-én Szolnokon városházán tisztelegtek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményei és hősei emléke előtt. Az alakulat képviseletében dr. Koller József dandártábornok, bázisparancsnok koszorúzott.
* * *
MH 25. Klapka György Lövészdandár
Az ünnepséget Markovics Milán Mór tábori lelkész beszéde és áldása zárta. Hallgatóságának hangsúlyozta: „Van zene, van vers, van ünnepi beszéd. Ez az, amit látunk. De mi ez az egész? Ha rád néz valaki, nem látja az életedet, küzdelmeidet, csak az arcodat. Ahogy Gárdonyi Géza fogalmazta meg az Egri csillagokban: a falak ereje nem a kőben vagyon, hanem a védők lelkében. Mindig legyen célunk, mert akkor lesz erőnk is, s ezért ünnepeljük március 15-ét, hogy erre emlékeztessenek bennünket elődeink."
* * *
MHP Haderőtervezési Csoportfőnökség
Ezt követően elismerések átadására került sor. A haderőtervezés területén, a csoportfőnökség állományában dolgozók mellett olyan szervezetek képviselői kaptak elismerést, akik közvetlenül, vagy közvetve segítik a szakterület munkáját. Ilyen többek között a Honvédelmi Minisztérium Védelemgazdasági Hivatal, a Személyzeti Csoportfőnökség és az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrségdandár.
Az ünnepség zárásaként egy Lévay József-vers, Szendrey Júlia Petőfihez írt leveleiből részletek valamint Petőfi Sándor megzenésített versei csendültek fel Simon Andrea (vers és próza), Iványi Gáspár és Molnár Zoltán (ének és gitár) előadásában.
Szöveg: Antal Renáta őrmester
Fotó: Tóth-Jánosa Gabriella őrmester
* * *
MH 5. Bocskai István Lövészdandár
A debreceni Kossuth Laktanyában tartott dandársorakozón Szloszjár Balázs ezredes, a katonai szervezet parancsnoka ünnepi beszédében hangsúlyozta: „Meghatározó momentumként tekinthetünk az 171 évvel ezelőtti eseményekre. Ami miatt ma itt állhatunk és honvédnak hívhatjuk magunkat az önálló magyar hadsereg tagjaiként, az 1830-ban Széchenyivel és Wesselényivel kezdődött és az 1848-49-es forradalom és szabadságharcban csúcsosodott ki. Ez volt az a momentum, ami elindította a folyamatot, melynek eredményeként immár 171 éve megalakulhatott a Magyar Honvédség. Magyarország megmutatta a világnak, hogy képes az önálló működésre, képes hadiipart teremteni és képes megvédeni önmagát sokkal nagyobb hatalmakkal szemben."
Az ünnepi állománygyűlések alkalmával a Bocskai-dandár parancsnoka elismeréseket adott át és köszöntötte az előléptetésben részesült katonákat.
Fotó: Szalka Miklós őrvezető és Tordai Kamilla
* * *
MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred
A budapesti Irinyi János laktanyában tartott ünnepségen Gajdos Milán hadnagy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc katonai következményei kapcsán Görgei Artúrról beszélt: „Görgeinek kulcsszerepe volt a magyar honvédseregek legelső, Pákozdnál kivívott győzelmében, mivel csapataival megakadályozta Jellasics egyesülését a Roth és Filippovics vezette erőkkel. 1848. október 7-én, Ozora mellett oroszlánrészt vállalt a meghátráló horvát jobbszárny bekerítésében. A Kossuth vezette Országos Honvédelmi Bizottmány ezt követően tábornokká léptette elő, 1849 márciusában pedig a magyar sereg fővezére lett, kulcsszerepet kapva a további hadműveletekben." … „Az orosz csapatok beavatkozását követően Görgeinek egy célja volt: kitérni a jelentős túlerőben lévő ellenség elől és így minimalizálni a katonai veszteségeket." … „Ekkor már az utolsó remény is elveszett arra nézve, hogy sikerül kitartani a császári és cári csapatok együttes nyomása ellen, ezért Kossuth lemondott minden tisztségéről, és a megérkező Görgeit ruházta fel a teljhatalommal, aki tábornokaival egyetértésben augusztus 13-án, Világosnál letette a fegyvert az orosz csapatok előtt."
Az ünnepségen a Magyar Honvédségnél hivatásos, szerződéses állományban ténylegesen eltöltött évei elismeréséül a Magyarország honvédelmi minisztere által adományozható Szolgálati Jelet Szilágyi Zsolt ezredes adta át Pénzes Zoltán zászlósnak, Vass Tamás főtörzsőrmesternek, Csóri Bálint és Lakatos Lóránd szakaszvezetőnek.
Az MH 1. HTHE parancsnoka beosztásában huzamos időn át végzett kiemelkedő tevékenysége, valamint szakmai érdemei elismeréséül a szolgálati érdemjel bronz fokozatát adta át Gubis Bernadett zászlósnak, a honvédelem fejlesztése, a haza védelmének erősítése érdekében végzett kiemelkedő teljesítménye elismeréséül oklevelet adományozott Temesvári Etelka és Peka Richárd honvédelmi alkalmazottnak.
A parancsnok beosztásában eddig végzett kiemelkedő munkája elismeréséül Mészáros Zoltán zászlósnak emléktárgyat és elismerő oklevelet, Giber Tamás őrmesternek pedig ajándéktárgyat adott át.
Fotó: Ivanyik Alexandra törzsőrmester
* * *
MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár / MH Katonai Rendészeti Központ
Az ünnepi beszédet követően Baráth Ernő dandártábornok, az MH BHD dandárparancsnoka és Mergancz Sándor dandártábornok, az MH KRK központparancsnoka elismeréseket adott át. Zárásként a Honvéd Férfikar előadását hallgathatta meg a közönség.
* * *
MH Anyagellátó Raktárbázis
Az ünnepi beszédet követően Kolonics Attila ezredes, az MH Anyagellátó Raktárbázis parancsnoka elismeréseket és jutalmakat adott át, amelyet az Igraj Kolo táncegyüttes műsora követett.
Fotó: Hajnal György őrnagy
* * *
MH Rekreációs, Kiképzési és Konferencia Központ
A forradalom és szabadságharc 171. évfordulójára ünnepi állománygyűlés keretén belül emlékeztek meg Balatonakarattyán. Dr. Süli Attila őrnagy, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum tanácsosa ünnepi beszédében méltatta az 1848-49-es eseményeket, melyet követően Czövek János, a Honvédszakszervezet elnöke és Markovics Tamás, a Honvédségi Dolgozók Szakszervezetének alelnöke zászlószalagot adományozott az MH RKKK csapatzászlajára.
Az alakulat parancsnoka, Piros Ottó ezredes csapatérmet, emléklapot és emléktárgyat adományozott elismeréséül, majd ünnepi zenés-prózai műsort adott Czakó Ádám, Schupp Gabriella és Békefi László előadóművész.
* * *
MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred
Szabó Miklós alezredes, az Összhaderőnemi Informatikai Főközpont parancsnoka ünnepi beszédében kiemelte: március 15-e összeforrt a forradalom tisztaságával, a népek tavaszával, a magyar nemzet tavaszával, a háromszínű nemzeti zászlóval, a szabadság jelképével. Megemlékezett továbbá az alakulat névadójáról, Nagysándor József altábornagyról, a március 15-én 70 éves alakulatról, illetve – a még közeli nemzetközi nőnap árnyékából – a honvédő női hősökről is.
A továbbiakban honvédelmi miniszteri, valamint ezredparancsnoki kitüntetések és elismerések átadására került sor, valamint ismertették Kaposvári László dandártábornok, a Magyar Honvédség Parancsnoksága Logisztikai és Gazdálkodási Csoportfőnökség csoportfőnökének köszönetnyilvánítását. Az ünnepi állománygyűlés a Fricska táncegyüttes autentikus magyar néptáncműsorával zárult Papp Gergely Bálint, Papp Máté Bence és Popovics Márk közreműködésével.
Fotó: Révész Csaba
* * *
MH Katonai Közlekedési Központ
Az állománygyűlésen Bárdos Antal ezredes, az MH KKK központparancsnoka elismeréseket adott át.
Szöveg és fotó:Gajda Fanni Anna