Békeműveleti kiképzésen a honvédtiszt-jelöltek
Szöveg: Bojtos László százados | 2012. november 25. 14:16A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Logisztikai Intézet harmadéves, katonai gazdálkodási szakos, valamint az MH Ludovika Zászlóalj 5. hallgatói századának harmad- és negyedéves honvédtiszt-jelöltjei november utolsó hetében békeműveleti kiképzésen vettek részt az MH Béketámogató Kiképző Központban, Szolnokon.
Az ENSZ által akkreditált kiképzőközpont kiválóan felkészült kiképzői mind az elméleti, mind a gyakorlati foglalkozások végrehajtására optimális körülményeket biztosítottak.
A felkészítést Apáti Zoltán ezredes, az MH Béketámogató Kiképző Központ parancsnoka nyitotta meg. A honvédtiszt-jelöltek a bevezető előadások során elsajátították a békeműveletek történetét és a viselkedési szabályokat, majd az angol nyelvű rádió-hírváltás szabályait tanulták meg.
A következő napon a megszerzett ismeretekkel felvértezve az angol nyelvű híradási gyakorlat következett, majd rövid elméleti oktatás után gyakorlatban tapasztalhatták meg, milyen érzés egy hadműveleti területen haladó gépjármű konvojban utazni, és begyakorolták a megállások során végrehajtandó eljárásokat is.
A harmadik napon szintén rövid elméleti oktatás után a gyakorlatban sajátították el a megfigyelőpont üzemeltetésének szabályait. A korábbi ismeretekre alapozva rádión kellett jelenteniük megfigyeléseiket. Ezután tárgyalás-technikai tréning következett.
A csütörtöki napon összegezniük kellett az addig megszerzett tudást, amikor is komplex járőrgyakorlat keretében Szolnok környékén a járőrözést, kivizsgálást, tárgyalást és információ-gyűjtést gyakoroltak a hallgatók. Természetesen a komplex gyakorlatból nem maradhatott ki a MEDEVAC segélykérés, valamint az illegális ellenőrző-áteresztő ponton való áthaladás gyakorlása sem.
A kiképzők az utolsó kiképzési napon a műveleti területen várható extrém szituációk és kihívások kezelésére helyezték a hangsúlyt. Ennek keretében a honvédtiszt-jelöltek megismerték a különböző improvizált robbanótestek elleni védelem alapjait, majd a rendkívüli helyzetekben (például fogság) történő viselkedés szabályainak pszichológiai hátterét.
A békeműveleti felkészítésen való részvétel előfeltétele az angol nyelv megfelelő szintű ismerete. Valamennyi foglalkozáson kiemelt feladat volt az angol nyelv gyakorlása és a szükséges szakmai szókincs elsajátítása.
Összességében megállapítható, hogy a honvédtiszt-jelöltek a hét folyamán igazi katonaélményekkel gazdagodtak.