Biztonság nélkül nincs kiszámítható jövő
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2019. február 27. 8:48A biztonság létezésünk elengedhetetlen feltétele, enélkül nem lehet a nyugodt, kiszámítható jövőt építeni – hangsúlyozta Szabó István honvédelmi államtitkár február 26-án, kedden a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen megrendezett Biztonságpiac 2019 Konferencia és Kiállításon.
„Ezek összességében mind-mind új típusú kihívásokat jelentenek, amelyekre nem lehet rutinszerűen reagálni. Ebben a korábbinál sokkal összetettebb környezetben a hagyományos katonai, modern, és hibrid hadviselési kihívások egyaránt jelen vannak" – mutatott rá Szabó István. A modern történelem tapasztalatai arra intenek, hogy legfőbb szövetségesünknek mi magunknak kell lennünk, hiszen egy nemzetközi katonai szövetségi rendszer is csak akkor válhat stabil és hatékony szerveződéssé, ha tagjai egységesen erős, az adott tagország biztonságáért önállóan is felelni képes hadsereggel rendelkeznek.
Szabó István kitért arra is, hogy a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében zajló nagyszabású haditechnikai fejlesztések egyenes következménye lesz a hadiipari beszállítói és javítói kapacitás-igények bővülése. Ez utóbbi kapcsán előreláthatóan jelentős szerep jut a Honvédelmi Minisztérium gazdasági társaságainak, beszállítói oldalon pedig a hazai védelmi ipari vállalkozásoknak. Ezzel együtt a kutatás-fejlesztés területe is reflektorfénybe kerül. Egyes projektek már folyamatban vannak, mások előkészítés alatt állnak, illetve nemzetközi együttműködés keretében az Állandó Strukturált Együttműködés (PESCO) is lehetőséget kínál a hazai részvételre különböző hadiipari fejlesztést célzó többnemzeti projektekben.
Koltay András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora elmondta: az általa vezetett intézmény az államszervezet egyik legfontosabb partnere, s bizonyos képzések monopolhelyzetben vannak, de a folyamatos fejlesztésre, bővítésre továbbra is szükség van. A rektor szerint az új biztonsági kihívások kapcsán az egyik legfontosabb kérdés az, hogy az állam erre felhatalmazott szervei miként tudnak a növekvő veszélyek ellenére biztonságot teremteni. Mivel a napjainkban elfogadott tézis szerint az állami szereplők képtelenek egyedül teljeskörűen szavatolni a biztonságot, mind nagyobb teret nyernek a magánbiztonsági cégek. „Három évtizeddel a rendszerváltás után kijelenthetjük, hogy talán minden korábbinál nagyobb szerep jut a magánbiztonságnak" – mondta, hozzátéve, hogy az ilyen típusú szolgáltatások színvonala nem csökken, miközben a terhek megoszlanak.