Fegyverek között hallgat a jog?
Szöveg: Dr. Tóth Gergely százados | 2018. október 10. 10:46Silent Leges Inter Arma? – fegyverek között, vagyis háború esetén a jog hallgat – ezzel a címmel rendezte meg immár második alkalommal a Nemzetközi Katonai Jogi és Hadijogi Társaság (International Society for the Military Law and the Law of War – ISMLLW) belga csoportja a katonai és hadijog aktuális kérdéseivel foglalkozó konferenciáját, Brugge-ben.
Az előadások sokszínűségéből, valamint az azokat követő viták hevességéből annyi mindenképpen megállapítható volt, hogy a hadviselés sem független a jogtól, annak minden aspektusát átszövik a jogi megfontolások, még akkor is, ha ezeket a gyakorlatban valóban sok esetben nem tartják tiszteletben.
A 17 országból érkezett, több mint nyolcvan résztvevő 4 témát járt körül a 3 nap alatt: az állomány jogai az EU-ban, valamint többnemzeti műveletekben; vegyi fegyverek; autonóm és intelligens fegyverrendszerek; a civilek és a természeti környezet védelme nemzetközi békeműveletekben.
A vegyi fegyverekről értekezve, nem lehetett szó nélkül elmenni a mellett a tény mellett, hogy a konferenciának helyszínt adó Flandria az első világháború alatt a legsúlyosabb gáztámadások színhelye volt – még szomorúbb ugyanakkor az a tény, hogy 100 évvel később, a szíriai polgárháborúban még mindig szembe kell nézni ennek az azóta már többször elítélt és a nemzetközi jog által lényegében betiltott fegyvernek a használatával. A jogi környezet és a szabályok viszonylag egyértelműek, a hangsúly ebben az esetben a szabályok betartásának ellenőrzésén és kikényszerítésén van.
A békeműveletek során a civilek, valamint a környezet védelmével kapcsolatban elsősorban az érdemelt figyelmet, hogy mind a NATO, mind az EU egyre komplexebb belső szabályzókkal rendelkezik, amelyek azt hivatottak biztosítani, hogy a nemzetközi jogban már régóta meglévő követelmények a gyakorlatban hatékonyan érvényesüljenek.
A következő konferenciának egy év múlva ismét Flandria ad majd otthont.
Fotók: ISMLLW és a szerző felvételei