Főhajtás a hősök előtt
Szöveg: honvedelem.hu | 2015. május 30. 10:06Országszerte számos megemlékezést rendeztek az elmúlt napokban az elesett hősök tiszteletére. Cikkünk folyamatosan frissül! (Frissítve: 2015. június 4-én, 16:43-kor!)
A Kuruc Vitézek Nyugállományú Egyesület – hagyományaihoz híven – a katolikus temetőben lévő katonai sírkertben rendezett hősök napi megemlékezést. Madarász László nyugállományú alezredes, az egyesület elnöke, megnyitójában utalt az ünnep eredetére, törvényi hátterére. Kiemelte a hősökre való emlékezés fontosságát, ami az utókor kötelessége és feladata.
Gál Mihály nyugállományú ezredes megemlékező beszédében felidézte a két háború azon fontosabb csatáit, harcait, amelyekben a kiskunhalasi és a város környéki katonák harcoltak és haltak hősi halált.
Kiemelte az egyesület hagyományőrző tagozatának több évtizede folyó levéltári, irattári kutató munkáját a hősi halottak neveinek végső nyughelyének azonosítása érdekében. Fontos tettként említette, hogy az egyesület 2009-ben Lengyelországban, felújított egy első világháborús sírkertet, ahol magyar nyelvű emléktáblát is elhelyeztek. Ebben a lužnai 120. számú sírkertben 417 magyar katona nyugszik. Hangsúlyozta: az egyesület mindig is kiemelten kezelte a hadisírok, katonasírok felkutatását környezetünkben. Így került sor, a megemlékezés helyszínéül szolgáló, katolikus temetőben lévő második világháborús sírkert felújítására. A felújítás a város önkormányzata, a Honvédelmi Minisztérium és a 36. Gábor Áron páncéltörő tüzérezred támogatásával valósult meg és avatása 2000-ben katonai tiszteletadással történt.
Szöveg: M. L.
Fotó: Vincze Zoltán
* * *
Győr
A hősök napja alkalmából megrendezendő ünnepi megemlékezéseken az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred katonái is részt vesznek minden évben.
Idén a győriek Győr-Moson-Sopron, valamint Vas megyében összesen három helyszínen voltak jelen. Május 29-én Győrben, a Radó szigeti Hősi emlékműnél kezdődött a megemlékezések sora. A mécsesgyújtást követően Fekete Dávid köszöntötte a megjelenteket. Győr Megyei Jogú város alpolgármesterének szavai után a Hangraforgó együttes adott zenés műsort, majd Gulyás Róbert őrnagy mondott beszédet. Az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 8. számú Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Irodájának vezetője felszólalásában emlékeztetett: „mindazokat a nemzet hőseinek kell tekintenünk, akik akár fegyverrel, akár a nélkül, odaadóan szolgálták a hazát a végveszély óráiban, és akár az önkény megtorló intézkedéseit is vállalták."
Az ünnepi gondolatokat követően a történelmi egyházak képviselői – Megyeri Ciprián római katolikus egyetemi lelkész, plébános, Szabó János evangélikus lelkész, valamint Wágner Tamás református lelkész – imádkoztak az elesett hősök lelki nyugalmáért. A rendezvény koszorúzással folytatódott. Az ezred nevében Bozsóki Attila alezredes, parancsnokhelyettes helyezte el az emlékezés virágait, majd a légvédelmi egység katonái által vert díszmenettel zárult az ünnepség.
Május 31-én a szombathelyi Március 15. téren sorakoztak fel a győri katonák. Az Országzászló katonai tiszteletadással történő felvonását követően Ágh Péter országgyűlési képviselő mondott ünnepi beszédet, majd a Paragvári Utcai Általános Iskola műsorát tekinthették meg a megjelentek. Ezt követően a résztvevők megkoszorúzták az Áldozati emlékművet. A rendezvényen Matyi Tibor alezredes, az ezred törzsfőnöke képviselte a győri alakulatot.
Kőszegen szintén május 31-én várta a város önkormányzata az érdeklődőket. A Hősök Tornyánál rendezett megemlékezésen vitéz Kovács Jenő, a Vitézi Rend Vas-Zala Megyei Szervezetének vezetője mondott köszöntőbeszédet. A koszorúzás során Fegyveres László alezredes, a helyőrség-támogató alegység parancsnoka helyezte el az alakulat koszorúját.
Szöveg: Sályi Gergő törzsőrmester
Kép: Cseszreginé Csekei Judit százados
* * *
Szolnok
Szolnok Megyei Jogú Város és a helyőrség közös szervezésében rendezték meg a hősök napi megemlékezést a Tiszai Hajósok terén. Eszes György százados, az MH 43. Nagysándor József Vezetéstámogató Ezred, Alföldi Híradó és Informatikai Főközpont rendszer-üzemeltető mérnökének ünnepi beszéde után lerótták kegyeletüket a megye és a város vezetői, valamint a helyőrségben települt katonai szervezetek és intézmények parancsnokai. Általános és középiskolások, valamint a honvédséghez kötődő nyugállományú egyesületek emlékeztek az elhunyt bajtársakra.
Szöveg: MH SZHB
Fotó: Gyuricska Éva
* * *
Somogy megye
Május utolsó vasárnapján, a hősök napja alkalmából tartottak megemlékezéseket és koszorúzásokat Somogy megyében több helyszínen is.
Kaposváron a Mártírok és Hősök Közalapítvány szervezésében katonai tiszteletadással adóztak a katonaelődök emlékének. A Hősök templomában Agg József prépost celebrált szentmisét a magyar hősök emlékére, majd a templom előtt álló emlékműnél folytatódott a megemlékezés. Pető László nyugállományú alezredes bevezető szavait követően Borhi Zsombor, Kaposvár Megyei Jogú Város alpolgármestere emlékeztetett a katonák áldozatára. A megemlékezést követően a kegyelet koszorúit helyezték el a megjelentek, köztük a somogyi megyeszékhelyre helyezett katonai szervezetek vezetői, képviselői.
Marcaliban a Hősök terén álló első világháborús emlékműnél emlékezett a Somogy megyei kisváros lakossága a háborúk katonahőseire. Kiss Iván prépost, esperes-plébános bevezető szavait követően a marcali Bajtársi Dalárda katonadalokkal idézte meg a nagy háborúk idejét, majd Fehér János helytörténeti kutató emlékezett meg a hősök napja jelentőségéről. Az eseményen vehette át Fullajtár István nyugállományú őrnagy a Honvédelemért Kitüntető Cím III. osztály elismerést, amit a magyar honvédelem napja alkalmából adományozott részére Magyarország honvédelmi minisztere.
Kéthelyen hagyományosan a községi temetőben, a második világháborúban, a község védelmében elesett 41 ejtőernyős katona emlékparkjában emlékeztek meg a hősök napjáról. A Magyar Ejtőernyős Bajtársi Szövetség és Kéthely Község által szervezett emlékünnepségen a Magyar Honvédség nevében a szolnoki MH 88. Könnyű Vegyes Zászlóalj és az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis képviselői, valamint az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság képviselője helyezte el a kegyelet koszorúit a központi emléktáblánál.
Szöveg: Mészáros Károly százados
Fotó: Marcali Bajtársi Dalárda
* * *
Hódmezővásárhely
A hősök napja alkalmából az MH 5. Bocskai István Lövészdandár Hódmezővásárhely Helyőrség Zenekara − kiegészülve a Debrecen Helyőrség Zenekar tagjaival valamint a Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskola művésztanáraival − május 28-án tartotta hagyományos, közös hangversenyét, amellyel a hősi halált halt honvédek emléke előtt tisztelgett az alakulat.
Felix Mendelssohn Ruy Blas című nyitánya után dr. Alácsi Ervin százados, katolikus tábori lelkész osztotta meg a közönséggel megemlékező gondolatait. „A mai koncert apropóját a hősök napja, teljes nevén a Magyar Hősök Emlékezetének Ünnepe szolgáltatja, amikor is kegyelettel tisztelgünk nemzetünk hősi halottjainak emléke előtt, megidézve mindazokat a férfiakat és nőket, akik a magyar államiság ezer esztendeje alatt, fegyverrel vagy fegyvertelenül a haza védelmére keltek" − fogalmazott.
A hangverseny folytatásában felcsendült Kodály Zoltán Galántai táncok című műve és ifj. Johann Strauss osztrák zeneszerző Kaiser Walzer, azaz a Császárkeringő fúvószenekari átirata. A közönség hallhatta Jean Sibelius Finlandia című művét is. Az utolsó műsorszámként Otto M. Schwarz Dragon Fight című műve hangzott el, amelyet 2006-ban komponált a szerző, és egy kis falu lakosságát évek óta félelemben tartó sárkány elleni keserű küzdelemről szól.
A program a városi megemlékezésekkel folytatódott május 29-én, pénteken.
Szöveg és kép: Budai Anna
* * *
Tata
A Honvéd Bajtársi Klub a MH. 25. Klapka György Lövészdandár közreműködésével rendezte meg hősök napi megemlékezését Tatán, a második világháborús emlékműnél.
Faragó Pál nyugállományú alezredes, a Honvéd Bajtársi Klub vezetőségi tagja beszédében megemlékezett azokról a tatai katonákról, akik kivették részüket a történelem vérzivataros eseményeiből. Visszatekintett a régmúlt, de nemzetünk megpróbáltatásaiban és egyben megmaradásában szerepet játszó események hőseire is, akiknek tettei túlmutattak azon, amit egy hétköznapi embertől elvárhatunk.
Az ünnepség végén a szervezők mellett Michl József, Tata város polgármestere és az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság tatabányai Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Irodájának képviselői is elhelyezték koszorúikat az emlékműnél.
Szöveg és kép: Demény Andrea hadnagy
Szentes
A város önkormányzata, illetve az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred megemlékezést és koszorúzást tartott a hősök napja alkalmából május 28-án, csütörtökön. Az első világháborús emlékműnél az alakulat katonája, Korsós Sándor törzsőrmester emlékezett a Nagy Háborúban életüket vesztett hősökre. Mint kiemelte: emléküket tiszteletben kell tartani, mert ők szolgálnak példaképül a jövő generációi számára.
Ezt követően a Kiss Bálint Református Általános Iskola diákjai adtak emlékműsort.
A hősök napja alkalmából az alakulat, az önkormányzat, a járási hivatal, valamint a rendvédelmi szervezetek képviselői katonai tiszteletadás mellett koszorúzták meg az első és a második világháborús emlékműveket.
Szöveg és kép: Kovács Dóra Eszter