Háborús hétköznapok
Szöveg: Z. Sz. | 2018. december 15. 8:19Immár negyedik alkalommal rendezte meg „Háborús hétköznapok” című, kétnapos első világháborús tudományos konferenciáját a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM), valamint a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum.
A továbbiakban Kurutz Márton, a Magyar Nemzeti Filmarchívum kutatási és gyűjteményi vezetője fényképekkel és filmbejátszásokkal illusztrálva mutatta be a magyar film 1918-as első aranykorát. Bartók Béla, a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány, valamint az egri Eszterházy Károly Egyetem kutatója a keleti területek és a kárpátaljai falvak orosz megszállása utáni német–magyar segítségnyújtás kereteit és lehetőségeit vázolta fel. Diószegi György Antal művelődéskutató pedig az első világháború idején megmutatkozó jótékonyságról és kegyeletről beszélt.
A konferencia programja délután Pollmann Ferenc „Hogyan fejezzük be egy háborút?" című előadásával kezdődött, majd Fejér Ingrid, az egri Dobó István Vármúzeum munkatársa egy huszártiszt viszontagságait mutatta be a hátországban. Kincses Katalin Mária, a Hadtörténelmi Közlemények főszerkesztője „A radikalizálódás vonzásában? A háborús és forradalmi élmény hatása Szekfű Gyula gondolkodására" címmel tartotta meg referátumát. Vukov Anikó, a szegedi Móra Ferenc Múzeum néprajzkutatója a gyógynövények fronton és a hátországban történő hasznosításáról beszélt. Prohászka László, művészeti szakíró Bory Jenő Szarajevóval kapcsolatos művészeti és építészeti munkásságát vázolta fel. Jakusch Gabriella, a Hadtörténeti Múzeum igazgatóhelyettese előadásában a körbezárt Przemysl mindennapi életébe engedett betekintést. Kaba Eszter, a Politikatörténeti Intézet munkatársa „Rémségek kicsiny boltja" címmel a magyarországi táborokból munkára kiengedett hadifoglyok által elkövetett vagy elszenvedett bűnügyekről számolt be. A nap végén Szőts Zoltán Oszkár, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont történésze „A Századok, a Hadtörténelmi közlemények és az első világháború 1945 előtt" címmel tartotta meg tudománytörténeti, összehasonlító előadását.
A program folyatásaként Veres Emese Gyöngyvér, a Magyar Rádió munkatársa az 1916-os román betöréssel kapcsolatos új forrásokról számolt be. Huszár Mihály, a Marcal Múzeum történésze Csomós Gergely marcali építőmester első világháborús tevékenységét vázolta fel. Török Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatóhelyettese pedig Kőrösi F. Péter nagykőrösi vaskereskedő első világháborús szerepéről tartott előadást.
A rendezvény utolsó előadói a Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Megye Soproni Levéltárából érkeztek. Suslik Ádám Sopron vármegye példáján keresztül mutatta be a civil lakosság élelmiszer-ellátására tett hatósági intézkedéseket, míg Csekő Ernő „A Nagy Háború utolsó hetei Sopronban" címmel elsősorban a spanyolnátha tombolásáról beszélt.
A konferencia zárásaként a résztvevők megtekinthették a „Fürdőélet a Nagy Háborúban" című időszaki kiállítást.
Fotó: Szikits Péter