Hadihajós gyűjteményt állítottak ki
Szöveg: Kovács Dániel | 2015. február 3. 16:21Dr. Csonkaréti Károly festőművész kiállításának megnyitójával várta a téli szünet után a vendégeket a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum február 3-án, kedden. A művész festményein a vitorlás gőzkorvettek, gőzfregattok mellett első világháborúban szolgált csatahajók, monitorok, rombolók, gyorscirkálók és őrnaszádok elevenedtek meg.
A kiállítás megnyitóján dr. Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HM HIM) parancsnoka méltatta a művész munkásságát. Kiemelte: Csonkaréti Károlynál senki nem tud többet a magyar hadihajózás történetéről, hiszen az alkotó a második világháború alatt a Magyar Királyi Honvéd Folyamerőknél matrózként egy aknászhajón teljesített szolgálatot.
Itt hallott először a DEBRECEN őrnaszád harcáról és elsüllyesztéséről, amelynek elfeledett története inspirálta a későbbiekben, hogy ezzel a témával foglalkozzon. A hetvenes években kezdte el kutatni, feldolgozni és megírni a magyar hadi- és folyami hajózás történetét, mivel erről a témáról alig volt megjelenített, közzétett adat. Írásai, cikkei számos újságban megjelentek, a témáról eddig huszonkét könyve került ki a nyomdából. Szintén az ő nevéhez köthető a LAJTA monitor felfedezése és azonosítása, amely az Osztrák−Magyar Monarchia haditengerészetének első monitor típusú hajója volt. Az ausztriai festők példája alapján feldolgozta, rajzokon és festményeken megjelenítette a magyar folyami és tengeri hadihajókat.
2003-tól minden évben volt gyűjteményes kiállítása. Festményeinek, rajzainak száma meghaladja a háromszázat. Írásaiért és munkásságáért, különösen a LAJTA monitor megtalálásáért és megmentésében való részvételéért több kitüntetést is kapott.
A kiállításon a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumnak adományozott festményeiből kiválogatott, első világháborús hadihajókat felvonultató festményeket láthatja a közönség. A megnyitón a művész munkásságáért a HM HIM ezüst emlékérmét vehette át.
Fotó: Szikits Péter (HM HIM)