KEMPP: már mobilon is!
Szöveg: Kálmánfi Gábor | 2017. március 30. 11:36Számos újdonsággal várja nyolcadik évadában a látogatókat a pákozdi Katonai Emlékpark (KEMPP), melynek szellemisége húsz éve változatlan – kínálata és lehetőségei azonban folyamatosan bővülnek. Dr. Görög István nyugállományú ezredes, az emlékparkot működtető szervezet ügyvezetője szerint 2020-ra befejeződik a Mészeg-hegy átfogó fejlesztése, ami megint csak „új minőséget” jelent majd a nemzeti emlékhely életében.
„Mindenképpen jelentős mérföldkőnek tekinthető, amikor 2011. november 7-én az Országgyűlésben határozatot hoztak arról, hogy megszülessen a Nemzeti Emlékhely, amely egyben a Magyar Honvédség központi emlékhelye is. Hivatásunk persze azóta is változatlan: 1848-tól napjainkig mutatjuk be a honvédséget – és magát a honvédelmet – vendégeinknek" – húzta alá az ügyvezető.
Érdemes ezen a ponton néhány számadatot felidézni: az elmúlt hét évben közel félmillióan látogattak el az emlékparkba; a Hazafiság Iskolájának több mint tizenhatezer hallgatója volt – nem beszélve a pedagógusok kétezer fő feletti létszámáról. Persze a babérokon semmilyen tekintetben nem lehet üldögélni, hiszen ahhoz, hogy a mai fiatalabb generációt hatékonyan meg lehessen szólítani, el lehessen érni, folyamatosan új utakat kell keresni.
„Tavaly éppen ezért alakítottuk ki a katonai kalandút csírájának szánt Bakaland nevű elemet, ahol az idelátogatók gyakorolhatják a katonai mozgásanyagot, kipróbálhatják bátorságukat, ügyességüket, és megtapasztalhatják, hogy ebben a hivatásban milyen fontos az állhatatosság, a leleményesség, a fáradtság elviselése és a félelem legyőzése. De továbbmegyek: egy helyi informatikai csoporttal történt megállapodás eredményeként az emlékparknak új szemléletű mobilalkalmazása is van. Nem túlzás, ha kijelentem, hogy ezzel tartjuk a lépést a világ múzeumi élvonalával. Ha meg akarunk felelni a már most is köztünk járó Z-és Alfa-generáció elvárásainak, akkor érdekesnek és merőben újszerűnek kell lennünk" – fogalmazott dr. Görög István.
Szintén újdonság lesz a májusban felavatandó, ólomból készülő Miskahuszár-szobor, mely egyrészt impozáns méreteit tekintve egyedülálló; gondolatisága-szellemisége pedig remekül illeszkedik az emlékpark filozófiájához.
A távlati jövővel kapcsolatban az ügyvezető kiemelte: a tervek szerint a következő két esztendőben – a Honvédelmi Minisztérium támogatásának is köszönhetően – nagymértékű felújítások kezdődnek a Mészeg-hegyen, melyek eredményeként 2020-ra az új követelményeknek is megfelelő, honvédelmi nevelőmunkát végző intézménnyé is válik az emlékpark.
Fotó: a szerző felvételei