Komponista a seregben
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2013. november 26. 7:22A második világháború óta csak nagyon kevesen foglalkoznak katonaindulók komponálásával, közülük is kiemelkedik Márki Sándor Szabolcs, akinek eddig 18 műve jelent meg, és kettő közülük hamarosan bekerülhet az alaki szabályzatba is.
„Azon alkotók közé tartozom, aki egyszerre több számon is dolgozik. Jelenleg három nagy munkában vagyok benne, és a fúvós mellett énekkari műveket is készítek" – mondta el a honvedelem.hu kérdésére válaszolva a 43 éves, karcagi születésű zeneszerző, aki az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis állományába tartozik, és a Légierő Zenekar – Szolnok vadászkürtös szólamvezetője. Mint kiderült, jelenleg egy nagyszabású történelmi témájú darabon is munkálkodik: Magyarország történetét szeretné megkomponálni a honfoglalás előtti időktől egészen a rendszerváltásig.
„Ez a munka nagyon alapos utánajárást követel, rengeteg korabeli anyagot kell átnézni, hogy megfelelő képet kaphassunk a régi szokásokról, az adott korra jellemző ritmusokról. Ráadásul a munkát nem könnyíti meg, hogy például a táltoszenékről csak nagyon keveset tudunk, hiszen a hangszerek általában szerves anyagból készültek. De valószínűsíteni lehet, hogy a főszerep a doboknak, sípoknak és furulyáknak jutott, a hangzásban pedig a képzelőerő segít"- tette hozzá.
Művei közül Márki Sándor Szabolcs a Szent Korona indulóra a legbüszkébb, amelyet akkor játszottak először nyilvánosan, amikor a koronaőrök átvették a feladatot, és esküt tettek az Országházban, de nagy népszerűségnek örvend a nemrégiben bemutatott Őrmester úr! című altiszti induló is, amelyet Kriston István főtörzszászlós, a Magyar Honvédség vezénylő zászlósa felkérésére készített. A két zeneszám Lamos Imre dandártábornok kezdeményezésére bekerülhet az alaki szabályzatba is – fűzte hozzá.
„Most párhuzamosan négy művet írtam, ebből kettő már elkészült, két másik pedig hamarosan befejeződik" – mondta, hozzátéve, hogy ezek között van a muhi csata feldolgozása, de közben elindult egy zeneszerzőversenyen is egy kórusművel, illetve egy másik megmérettetésre is beadott két számot, amelyeket nemrégiben készített.
Távolabbi terveivel kapcsolatban elmondta: szeretné elérni, hogy minél többen hallgassák a műveit, ami „tudom, hogy kissé exhibicionista vágy, de a művészet már csak ilyen, hiszen ezzel gondolatokat és értékrendeket próbálunk közvetíteni." Amellett, hogy kiadót keres, létre akar hozni egy alkotóműhelyt, ahol a hozzá hasonló alkotók közösen dolgoznának, és segítenék egymás munkáját. A civil világban egy zenésznek és egy zeneszerzőnek egyaránt nagyon kevés lehetősége van, de nagy segítségére lehet például a Ceglédi Fúvószenekar, amely gyakran bemutatja a komponista műveit civil közönség előtt is.