Simicskó István: a regionális együttműködés felértékelődött Európában
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2016. november 7. 17:19A regionális együttműködés felértékelődött Európában, így az összefogás és a külső határok közös védelme nagy hangsúlyt kapott a megbeszélésen − mondta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter a Közép-Európai Védelmi Együttműködés (CEDC) ausztriai tanácskozásának első munkaülését követően az MTI-nek november 7-én, hétfőn.
A miniszter tájékoztatása szerint a találkozón részt vevő országok egyetértettek abban, hogy a 2015-ben tapasztaltak, vagyis több százezer illegálisan érkező migráns átvonulása Európán ne ismétlődhessen meg.
Elmondta továbbá, hogy a CEDC-értekezleten jelen lévő országok hasonló biztonsági és jogi lépéseket tettek vagy tesznek a jövőben, amelyeket Magyarország már foganatosított.
A miniszter a találkozón leszögezte: a legális bevándorlás kérdésében Magyarországnak karakteres véleménye van. „Szolidárisak vagyunk az unióval, megvédjük az európai külső határokat, azonban nemzetállami keretek között magunk szeretnénk eldönteni, hogy kikkel szeretnénk együtt élni" – jelentette ki.
Simicskó István kiállt amellett, hogy az uniónak a kötelező kvóta kérdése helyett a menekültek származási országában való hatékony rendezést kellene végrehajtania.
Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter fogadja dr. Simicskó István honvédelmi minisztert a Közép-Európai Védelmi Együttműködési Kezdeményezés védelmi minisztereinek találkozóján a burgenlandi Boldogasszonyban (Frauenkirchen) november 7-én.
Hans Peter Doskozil osztrák védelmi miniszter a megbeszélést követő sajtótájékoztatón kijelentette: „Az európai stabilitás érdekében nagyon fontos a balkáni térség helyzete". Kilátásba helyezte, hogy Ausztria Szerbiát harminc éjjellátó eszközzel, Bulgáriát pedig negyven szállítójárművel segítené. Továbbá a nyugat-balkáni migrációs útvonal által érintett államok számára folyósítandó uniós pénzügyi segítséget szorgalmazott.
Doskozil bejelentése szerint a CEDC-országok belügyminisztereivel akciótervet dolgoznának ki arra az esetre, ha a Törökország és az unió közötti megállapodás „meghiúsul", amelyre a miniszter meglátása szerint fel kell készülni. Úgy vélte, hogy az egyezményt eddig nem tartották be, csak kevés menekültet toloncoltak vissza Törökországba, a görögországi szigeteken lévők száma pedig megháromszorozódott. Kérdésre válaszolva azt sem tartotta kizártnak, hogy az unió és Törökország közötti egyezmény meghiúsulásával még több menekült érkezhet Európába.
A burgenlandi Boldogasszony (Frauenkirchen) településen hétfőn tartott értekezleten részt vesznek Csehország, Ausztria, Szlovákia, Lengyelország, Magyarország, Horvátország és Szlovénia illetékes miniszterei, továbbá a menekültkrízisben szintén érintett és meghívott Szerbia, Macedónia és Montenegró is. A tanácskozás kedden folytatódik Szarajevóban, ahol a bosznia-hercegovinai EUFOR ALTHEA uniós katonai művelet helyzetéről tájékozódnak.
A CEDC soros elnöke idén Ausztria.
Fotó: Krizsán Csaba (MTI) és Honvédelmi Minisztérium