Véget ért a 19. Euroatlanti Nyári Egyetem
Szöveg: Révész Béla | 2018. július 27. 15:15Befejeződött a 19. Euroatlanti Nyári Egyetem az MH Béketámogató Kiképző Központban július 27-én. A zárónap témája a Magyar Honvédség volt.
A július 22-én kezdődött 19. Euroatlanti Nyári Egyetemen a résztvevők többek között a brüsszeli NATO-csúcstalálkozóról, a transzatlanti kapcsolatokról, a Brexitről, Közép-Európa érdekérvényesítési lehetőségeiről és a kiberbiztonságról hallhattak előadásokat, és vehettek részt a témákhoz kapcsolódó panelbeszélgetésekben. A zárónap tematikáját a szervezők (köztük dr. Tálas Péter, a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója és a nyári egyetem szakmai vezetője) a Magyar Honvédségnek szentelték.
Réti ezredes rámutatott, hogy az új hadibeszerzések mellett a meglévő képességeket is megújítják és modernizálják. „Nincs olyan haditechnikai eszköz, fegyvernem, amit ne érintene a Zrínyi 2026 program valamilyen formában" – mondta, majd az eddig elért eredmények közül kiemelte a légierő fejlesztését, ezen belül a katonai helikopterek beszerzésének elindítását, a katonák felszerelésének modernizációját, a kiöregedett gépjárműflotta lecserélését, az új személyszállító buszok gyártását, illetve a gépkarabélyok és egyéb személyi fegyverek gyártásának hazai újraindítását.
Dr. Kovács Vilmos ezredes a 170 éves a Magyar Honvédség programsorozathoz kapcsolódva tartotta meg előadását. A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka felvillantotta a legérdekesebb és legnagyobb fordulópontokat jelentő pillanatokat a magyar haderő történetéből. Hangsúlyozta a szabadságharcban a haderő létrehozásának történelmi kényszerét, a nemzeti, magyar jelleg, a szimbólumok markáns kialakulását és az állandó, jól szervezett honvédség szükségességét. Külön kitért az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregének összetételére, felszereltségére, fegyvernemeire és magyar elemeire, jelrendszerére. Összefoglalta az 1. világháborúban és annak eredményeképpen bekövetkezett változásokat, a hadsereg összeomlását és a trianoni szerződés utóhatásait, majd elemezte a magyar haderő újraszervezését a 2. világégés után, a néphadsereg megszűnését és a rendszerváltás utáni Magyar Honvédség újjáalakulását.
A 19. Euroatlanti Nyári Egyetem a bizonyítványok átadásával zárult.