Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hétfő délig biztosan légtérzár lesz Magyarország felett

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. április 18. 13:28

A Nemzeti Közlekedési Hatóság Légiközlekedési Igazgatósága az Országos Meteorológiai Szolgálat jelzései, valamint a környező országok tapasztalatai alapján a légtérzárat április 19-én 12 óráig korlátozásokkal meghosszabbítja a teljes magyar légtérre vonatkozóan – tartalmazza a hatóság közleménye.

Az utasforgalom részlegesen megindulhat a magyar légiforgalmi irányítás döntései alapján.
Szabó Aliz, a hatóság kommunikációs referense annyit mondott, a légi irányítás döntésétől függ, hogy mely irányokba mely gépek közlekedhetnek.
Mivel az alsóbb légrétegekben a levegő szennyezettsége a számítások szerint már nem jelentős, a “látás szerinti" repülésre fokozott figyelem mellett április 18-án 8 órától a közlekedési hatóság közleménye szerint van mód, tehát a korlátozás a továbbiakban erre nem vonatkozik.

Vasárnap reggel 8 órától a háromezer méter alatt, nem irányított légtérben közlekedő kisgépek, mentési, mezőgazdasági célú vagy rendőrségi helikopterek saját felelőségre repülhetnek a magyar légtérben – mondta Fehér Imre a Hungarocontrol kommunikációs vezetője
Bár a légi irányítás a meteorológiai jelentések és más országok légügyi hatóságainak döntéseitől függően akár engedélyezheti is a repülést a magyar légtérben, az “irányított légtérben", háromezer méter felett repülő nagy utasszállító gépek hétfő délig valószínűleg nem indulnak el. Ezek a repülők a légi irányítás utasításai alapján a légi irányítás felelősségével közlekednek.
Arra a kérdésre, meddig tarthat a jelenlegi légiközlekedési helyzet, a Hungarocontroll kommunikációs vezetője annyit mondott: ez elsősorban az izlandi vulkán aktivitásától, a meteorológiai viszonyoktól és a többi ország légiközlekedési hatóságainak döntéseitől függ. A magyar légtérben közlekedő repülőknek csak 20 százaléka száll le az ország területén, az átmenő forgalom teszi ki az itteni légiközlekedés 80 százalékát – tette hozzá a szakember.

A Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. szóvivője elmondta: folyamatosan nyitva tartanak, és amint az illetékes hatóságok engedélyt adnak a repülésre, késedelem nélkül megindulhat Ferihegyről a légiközlekedés. A menetrend szerinti közlekedés helyreállása azonban függ attól is, az egyes légitársaságok mennyi idő alatt tudják megszervezni, hogy gépeik és azok személyzete a menetrendnek megfelelő repülőtérre kerüljön.
A Ferihegyi repülőtér jelenleg meglehetősen kihalt, néhány utas váltja vissza jegyét, mások pedig az egyik fapados légitársaság által nyolc európai városba, köztük Londonba, Párizsba, Brüsszelbe és Düsseldorfba szervezett buszjáratokra próbálnak jegyet szerezni – tette hozzá Szilágyi Károly.

A szerdán elkezdődött és jelenleg is tartó izlandi vulkánkitörés nyomán Európa légterébe került hamu eltömítheti a repülőgépek hajtóművét, balesetveszélyes, ezért a kontinens nagy részén napok óta szünetel a légiközlekedés, a nemzetközi személyforgalomban súlyos fennakadások alakultak ki. A teljes magyar légtér péntek este óta van lezárva.
Izlandi szakértők szerint a vulkán aktivitása nem csillapodik, így további közlekedési káoszra van kilátás.

Nyugaton is marad a zárlat

Az izlandi vulkánkitörés miatt meghosszabbították a brit, német, svéd és dán légtérzárat is. Spanyolországban vasárnap reggel 11 repülőteret zártak le. Német és holland légitársaságok tesztrepüléseket végeztek szombaton a hamufelhőben, az első vizsgálatok alapján a hamu nem okozott kárt gépeikben.
A vulkáni hamu csiszoló hatásával képes tönkretenni a gépek kulcsfontosságú aerodinamikai felületeit, és eltömíteni a hajtóműveket, de kárt tud tenni az elektronikában is.
Német és holland légitársaságok tesztrepüléseket végeztek szombaton az Európát beborító hamufelhőben, és közlésük szerint az első vizsgálatok alapján a hamu nem okozott kárt gépeikben.

A KLM holland társaság bejelentette, hogy ha a további vizsgálatok is sikeresnek mutatják ki a repüléseket, akkor a cég reménykedhet abban, hogy vasárnap vissza tudja hozni Németországból Amszterdamba a légtérzárlat miatt ott rekedt hét gépét, és engedélyt kaphat arra, hogy legalább részlegesen újraindíthatja járatait.

A holland kormány szóvivője elmondta, hogy a tesztrepüléseket ez Európai Unió kérésére végezték el annak érdekében, hogy megtudják: lehetne-e enyhíteni a repülési tilalmon. Voltak próbarepülések Franciaországban és Belgiumban is, tette hozzá.
Hollandiában vasárnap 14 óráig lesz lezárva a légtér az izlandi vulkánkitörés miatt, közölte a holland polgári repülésügyi hatóság.

A német Lufthansa tíz gépet reptetett Münchenből Frankfurtba, főleg alacsony, 3000 méteres magasságon, de kipróbálta a repülést 8000 méteren is, mondta a cég szóvivője. “Minden gépet megvizsgáltunk Frankfurtban, és semmilyen kár nem érte a pilótafülke ablakait vagy a géptörzset, a hajtóműveket".
A Lufthansa szóvivője szerint a légitársaság vasárnap este 20 óráig egyetlen járatot sem indít. A német repülésbiztonsági hivatal szóvivője nem sokkal korábban jelentette be, hogy a német légtár vasárnap 14 óráig mindenképp zárva marad. Szakértők ugyanakkor szinte biztosra veszik, hogy az illetékes német hatóságok az általános légtérzárlatot ugyancsak estig meghosszabbítják.

Ismét meghosszabbították vasárnap hajnalban a brit légügyi hatóságok az izlandi vulkánkitörés miatt elrendelt, korábban részlegesen már feloldott légtérzárlatot. A brit országos légi irányítási szolgálat (NATS) közölte: a légtérzárlat helyi idő szerint “legalább" vasárnap 19 óráig – közép-európai idő szerint 20 óráig – érvényben marad.

A szolgálat a brit meteorológiai intézet tanácsait követve folyamatosan hosszabbítja a légtérzárlatot: az eredeti – akkor is csak feltételes – feloldási határidő először szombat hajnali 1 óra, utána szombat reggel 7 óra, majd szombat este 7 óra volt. Ezt először vasárnap reggel 7 óráig, majd 13 óráig ismét kiterjesztették, majd az éjszaka már 19 órai minimum-időpontot jelöltek meg.

Skócia és Észak-Írország légterének nagy részében brit idő szerint péntek este megindulhatott a forgalom egy időre, de a NATS szombaton e két országrész légterét is újból lezárta, és a repülési tilalom megint az ország egész területére érvényes.

A brit repülőterek naponta 5500 járatot és több mint félmillió utast fogadnak és indítanak. A legnagyobb forgalmat a londoni Heathrow bonyolítja le, itt naponta átlagosan 1250 járat és 180 ezer utas fordul meg. A Heathrow a világ legnagyobb nemzetközi forgalmú repülőtere.