Humánstratégiai „road-show”: Debrecen
Szöveg: Galambos Sándor | 2011. szeptember 6. 20:32Újabb helyőrségbe látogatott dr. Szarka Gábor. A Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke szeptember 6-án, kedden a Debrecenben állomásozó katonai alakulatok állományát tájékoztatta a Magyar Honvédség új humánstratégiájáról. A kabinetfőnököt a cívisvárosba elkísérte Lánczi Judit, a minisztérium humánstratégiai főtanácsadója és Kovács Tamás, a HM humánstratégiai osztályvezetője is.
„Ez az új rendszer rólunk szól, mindenkinek újból fel kell építenie a saját karrierjét, amihez egy hozzárendelt életpályát biztosít az elöljáró. Valamennyiünknek egy egységes követelményrendszernek kell majd megfelelnünk, amelynek keretében a legjobbak léphetnek előre" – mondta bevezetőjében Böröndi tábornok.
Szarka Gábor már tájékoztatójának elején hangsúlyozta, hogy most nem az eddigi koncepció módosításáról van szó, hanem egy teljesen új stratégia készül.
Húsz évet kellett várni arra, hogy az európai normáknak megfelelő, de a magyar realitásokat mégis tükröző koncepció készüljön. Persze eddig is volt valami, mert a katonák gondjait, előmenetelüket meg kellett oldani, de ez nem volt egy egységes, áttekinthető rendszer.
A debreceni katonák negyven kérdésükre kértek választ a kabinetfőnöktől. Szarka Gábor elmondta, hogy az előzetesen írásban leadott kérdések nagyjából megegyeznek azokkal, amelyeket a korábbi tájékoztatók alkalmával kapott. A stratégiai célokkal mindenki egyetért, az érintettek elsősorban az egyéni gondjaikra várják a választ: meddig és milyen feltételekkel maradhatnak a seregben, milyen lesz az új nyugdíjrendszer, mennyire érezhetik biztonságban a családjukat, milyen anyagi lehetőségekre számíthatnak?
A kabinetfőnöki tájékoztató végén Lippai Péter ezredes, a házigazda dandár megbízott parancsnokhelyettese egy katonaberkekben igencsak újszerű javaslattal állt elő: a beosztottaknak is legyen lehetőségük a közvetlen parancsnokaik munkáját értékelni, ezt az értékelést pedig vegyék figyelembe az érintett parancsnok előmenetelének a tervezésekor! Szarka Gábor elgondolkodtatónak nevezte ezt a számára teljesen új felvetést, mint mondta: elviekben nincs kifogása egy ilyen javaslat ellen, de humánpolitikai szempontból meg kell vizsgálni, hogy egy ilyen „alulról jövő" minősítés mennyire kivitelezhető.
Fotó: A szerző felvételei