Kék-zöld foltok, feltört lábak, vízhólyagok
Szöveg: Révész Renáta | 2010. június 25. 9:14Nem átlagos ifjúsági táborban vettek részt azok a fiatalok, akik egy tavaszi tanulmányi verseny nyerteseiként, különdíjasként nyertek részvételt a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem által szervezett túlélőtáborába Ócsán. De mindannyian megküzdöttek saját teljesítőképességükkel, és becsülettel csinálták végig az embert próbáló feladatokat.
A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem által megszervezett túlélőtábor nem hasonlít egyetlen ifjúsági rendezvényre sem. Már a parkolóban állandó készenlétben álló mentő is bizonyítja: itt nem könnyű wellnessről van szó. Ennek ellenére komoly sérülés nem szokott előfordulni, az ápolóknak a bakancsok okozta sérülések ellátásával akad a legtöbb dolguk. Nem véletlen, hogy amikor a negyedik napon látogatást tettünk a táborban, már a sorakozónál feltűnt: többen
A mintegy 30 fiatal ugyanis egy tanulmányi verseny nyerteseiként – a Honvédelmi Minisztérium felajánlásának köszönhetően – különdíjként kapta a túlélőtáborban való részvétel lehetőségét. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem évente több turnusban is megrendezi a tábort, ahová bárki jelentkezhet, aki fizikai erőnlétét szeretné próbára tenni. Mint mindig, a meghirdetést követően idén is igen hamar beteltek a helyek.
A résztvevőkkel – ebben az esetben a középiskolás diákokkal is – a Katonai Továbbképző Kiképző Központ kiképzőtisztjei foglalkoznak. Nemes Antal őrnagy és Suhajda Bálint kiképzőtiszt természetesen kicsit más hangot üt meg a táborozókkal, mint azt a tanáraiktól év közben megszokhatták.
Látogatásunkkor, éppen egy nyugodalmasabb feladattal kellett a táborlakóknak megbirkózni. Egy túlélő számára elengedhetetlen a tájékozódási képesség elsajátítása.
– A tereptan-felkészítésen a táborozók megismerkednek a katonai térképpel, a GPS rendszerrel, a tájolóval, valamint koordináta-ismereteket sajátítanak el. Ma éjszaka már a gyakorlatban is bizonyíthatják a tudásukat: Éjszaka ugyanis ezzel a rendszerrel tájékozódva kell majd teljesíteniük a feladatokat – tudtuk meg Für Gábor alezredestől, a ZMNE Geoinformatikai Tanszék vezetőjétől.
Utolsó éjszaka ugyanis nincs alvás: buli helyett ekkor rendezik meg az éjszakai tájékozódási vetélkedőt, ahol különböző csapatok az addig megtanult képességeikről – például tűzgyújtás, menedéképítés, sérült szállítása – a gyakorlatban is tanúbizonyságot tehetnek. A sötétedés után megkezdett gyakorlat körülbelül 5-6 óráig tart. Mivel ezt éppen az utolsó napon tartják, hazaérkezés után már nem sok idő marad az alvásra.
De nem csak a fiúknak kellett helyt állni, ugyanis a résztvevők csaknem fele lány. Ennek ellenére ők is derekasan helyt állnak, még az sem zavarja őket, hogy a kék-zöld foltok később a strandon biztos meglátszódnak. A kiképzők szerint sem lehet különbséget tenni a fiúk és lányok között: van, aki ebben, van, aki abban áll helyt, sőt, olykor a lányok még vagányabbak. Akad, aki a rántott húst, más a jó hosszú alvást hiányolja a leginkább, abban azonban mindannyian egyetértenek: lesz mit mesélni otthon, és olyan élményekkel térnek haza, amiket máshol nem szerezhettek volna meg.
Fotók: Révész Renáta