Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Pákozd hőseire emlékeztek a 160. évfordulón

Szöveg: honvedelem.hu |  2008. szeptember 28. 13:58

A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetői katonai tiszteletadással emlékeztek meg a pákozdi Mészeg-hegyi katonai emlékhelyen a pákozd-sukorói csata 160. évfordulójáról vasárnap. Az egész napos rendezvényen huszárok és a katonai hagyományőrzők, valamint a Magyar Honvédség bemutatóját is megtekinthették az érdeklődők.

Százhatvan esztendővel ezelőtt aratott győzelmet a Móga János altábornagy vezette magyar hadsereg a Jellasics horvát bán által irányított császári seregek ellen a Velencei tótól északra, a Pákozd-Sukoró-Pátka települések által határolt háromszögben.

A dicsőséges csata százhatvanadik évfordulójáról méltó módon emlékezett meg a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetése. Dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter, Mikita János mk. altábornagy, a HM Honvéd Vezérkar főnökhelyettese, Tömböl László mérnök altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, valamint Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere katonai tiszteletadással koszorúzta meg a pákozdi Mészeg-hegyen található Katonai Emlékhelyen az ütközet emlékművét. Beszédében Szekeres Imre az 1848-as hősökre való emlékezés mellett elismerő szavakkal szólt napjaink hőseiről, arról a mintegy ezer magyar katonáról is, akik jelenleg 13 ország 17 helyőrségében teljesítenek szolgálatot a világ különböző tájain.

Ezt követően „160 éve történt" címmel huszár és katonai hagyományőrző csoportok elevenítették fel a pákozd-sukorói csata történetét, majd pedig a Magyar Honvédség bemutatóját tekinthették meg az érdeklődők.

Az ünnepséggel egy időben a Honvédség és Társadalom Baráti Kör székesfehérvári szervezete Mészeg-hegy lábánál, az egykori csatatéren a „Kész a csatára a sereg" című országos ifjúsági pályázat díjnyertes alkotásait mutatta be a látogatóknak, akik megszemlélhették a helyszínen felállított huszártábort is közel. A nap zárásaként pedig a szervezők családi programokkal, például kézműves foglalkozásokkal, és ólomkatona-öntéssel kedveskedtek a pákozdi katonai emlékhelyre kilátogatóknak.

Az eseményekről szóló részletes riportunkat hamarosan olvashatják.

A csata

1848 szeptemberében fordulat következett be a magyar forradalom történetében, miután nyilvánvaló lett, hogy a bécsi udvar semmibe veszi a független magyar felelős kormányt, miniszteri ellenjegyzés nélkül intézkedik. V. Ferdinánd király így helyezte vissza szeptember 4-én a nyáron felfüggesztett Jellacicot horvát báni méltóságába, méltányolva a dinasztia és a monarchia iránti hűségét, ő pedig osztrák támogatással szeptember 11-én hadjáratot indított Magyarország ellen. A támadás véget vetett az egyezkedés reményének, a magyar kormány másnap népfölkelést hirdetett a nemzet szabadságának védelmére.

Jellacic mintegy 50 ezer főnyi serege a Dráván átkelve két oszlopban a Balatontól délre tört előre, majd szeptember 25-én egyesült a magyarok által kiürített Székesfehérváron, folytatva lassú előrenyomulását Buda felé. Móga János altábornagy csapataival a Velencei-tó északnyugati partvidékére húzódott vissza, de ütközetre nem szánta rá magát. A szeptember 28-án a sereghez érkező Batthyány Lajos miniszterelnöknek volt köszönhető, hogy a sukorói református templomban összeülő haditanács végül úgy döntött: a magyar sereg nem hátrál tovább, ha megtámadják, megütköznek.
A több mint 17 ezer fős magyar sereg jobbszárnyával Pákozdtól északra, hadközepével Pákozd és Sukoró között, balszárnyával a Velencei-tóra támaszkodva foglalta el védő állásait, a tartalékot Teleki Ádám tábornok hadosztálya képezte Sukorón. Jellacic másnap, szeptember 29-én erőfölényében bízva támadást indított, hogy a magyar jobbszárnyat középre nyomja, majd egy újabb támadással a egész sereget a Velencei-tóba szorítsa.

Mivel a császáriak ismételt rohamait a honvédek és az önkéntes nemzetőrök sorra visszaverték, a bán fél 12 tájban megindította mintegy húszezres főerőit a magyar középhad és a balszárny ellen. A támadás azonban összeomlott a többnyire frissen kiképzett magyar egységek tüzében, s a kudarc láttán Jellacic délután három órakor elrendelte a visszavonulást. Ettől kezdve a harc már csak tüzérségi párbajra korlátozódott, s ebben is a magyar oldalon lévő prágai tüzérek bizonyultak jobbnak. A csata magyar győzelemmel végződött: Jellacic Pákozdra, illetve a falu mögé vonta vissza csapatait, a magyarok Martonvásárra vonultak vissza.
Bár az ütközetben Jellacic alig száz főt vesztett, a magyaroknál pedig csak hét halott szerepelt a veszteséglistán, katonai következményei igen jelentősek voltak. Jellacic három nap fegyverszünetet kért, majd – jóllehet a feltételek alapján állásaiban kellett volna maradnia – megkezdte a kivonulást. Útja csak Bécs felé volt szabad, a magyar határt október 8-án átlépve érkezett az akkor már ismét forradalmi osztrák főváros alá. Móga csak késve és lassú iramban “üldözte", noha döntő csapást mérhetett volna rá, tehát a győzelem kiaknázatlan maradt. A pákozdi csata, a magyar szabadságharc első ütközete azonban politikai-erkölcsi hatása révén jelképpé vált: az új nemzeti honvédsereg megmentette a fővárost és a forradalmat.