Indiai vadászgépek izraeli rakétákkal
Szöveg: Háború Művészete | 2011. február 21. 18:11Az indiai légierő izraeli Derby típusú levegő-levegő osztályú rakétákkal látja el Tejas vadászrepülőgépeit. Ez a rakétatípus az indiai légierő más típusú vadászrepülőgépeinek fegyverzete között is szerepel; összességében mintegy 200 repülőgépet fegyvereznek fel Derby rakétákkal. A fegyverek megvásárlásáról szóló szerződést várhatóan 2011 áprilisában írja alá az indiai fél a Rafael céggel.
Napjainkban az indiai Hindustan Aeronautics az indiai légierő által megrendelt 40 Tejas vadászrepülőgép gyártását végzi. Az első sorozatban gyártott Tejast az indiai légierő 2011. január közepén kapta meg. Napjainkban zajlanak a gép harci alkalmazási tesztjei valamint a repülések előrehaladtával folyik a repülőgép hitelesítési (szertifikációs) programja. A légierő tervei szerint a típus 2012-ben befejezi a hitelesítéshez szükséges repüléseket, megkapja a szükséges engedélyeket és még ebben az évben megkezdődhet a Derby rakéták szállítása is.
Az indiai légierőnél jelenleg a BAE FRS51 Sea Harrier típus fegyverarzenáljában található meg a Derby levegő-levegő osztályú rakéta. A tervek szerint a Derby rakétákkal párhuzamosan az indiai légierő a hazai fejlesztésű Astra levegő-levegő osztályú rakéták alkalmazását is tervezi. A típus első kísérleti indítására várhatóan még 2011-ben sor kerül.
Astra levegő-levegő rakéta
Az Astra BVRAAM rakétát az indiai Védelmi Kutatási és Fejlesztési Szervezet (DRDO) fejleszti. Ez az első indiai fejlesztésű irányított levegő-levegő rakéta, amely a vadászrepülőgépek pilótái számára lehetővé teszi az ellenséges célok leküzdését akár több mint 80 km-es távolságból.
Tömeg: 154 kg
Hossz: 3570 mm
Átmérő: 178 mm
Robbanófej: 15 kg
Hatósugár: 80 -100 km
Sebesség: 4 Mach +
Derby levegő-levegő rakéta
A Rafael cég által gyártott Derby, egy fejlett BVR (Beyond Visual Range – látóhatáron túli) levegő-levegő osztályú rakéta. A rakétát kiváló teljesítmény és manőverezőképesség jellemzi mind közepes hatótávolságban történő alkalmazás során, mind pedig közel légiharc során.
Aktív radarkereső
Közepes- és kishatótávolságon belüli alkalmazhatóság
Minden időjárási körülmények között alkalmazható
LOBL (Lock On Before Launch) mód légiharc során
Kis tömeg
Egy „kész", tesztelt, bizonyított rakétatípus