Összefüggő rendszer része a KatonaSuli program
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2011. február 21. 19:37A KatonaSuli programban részt vevő iskolák és katonai szervezetek együttműködésének lehetőségeiről rendeznek kétnapos konferenciát Balatonkenesén, a Honvéd Üdülőben február 21-22-én. A rendezvény első napján részt vett és felszólalt dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke is.
A KatonaSuli programban résztvevő oktatási intézmények vezetői, pedagógusai, a Honvédelmi Minisztérium illetékes szakemberei és érintett katonák is megjelentek azon a konferencián, melyet Balatonkenesén rendezett meg a tárca. A rendezvényen részt vett és felszólalt a minisztérium kabinetfőnöke is.
Előadásában dr. Szarka Gábor kijelentette: a kormány tavalyi hivatalba lépése óta a honvédelem rendszerének teljes átalakítása zajlik. „Ez egyfelől rendcsinálást is jelent, de ugyanakkor túl is mutat ezen: a honvédelem egyfajta társadalmasításáról beszélhetünk, olyan honvédelemről, ami nemcsak a laktanyák kapuin belül létezik", fogalmazott. A kabinetfőnök hangsúlyozta: a KatonaSuli program fontos szerepet tölt be az új szisztémában, ám nem önmagáért, önállóan létezik, hanem a tárca és a Magyar Honvédség humánstratégiájának részeként, mely nevelő programként egy összefüggő rendszerbe illeszkedik.
Mindennek szellemében a minisztérium álláspontja szerint a Nemzeti Alaptantervben is helyet kell kapnia egyfajta honvédelmi képzésnek, mely már 12-13 éves korban biztosítja, hogy a tanulók képet kapjanak a honvédelem alapvető kérdéseiről. Ezen ismeretanyag birtokában a diákok a középiskolákban maguk dönthetik el, szeretnének-e behatóbban is foglalkozni a területtel. Erre biztosítana számukra lehetőséget a KatonaSuli program, mely ezután további orientációt jelentene a továbbtanuláshoz akár a tisztképzés, akár a tiszthelyettes-képzés tekintetében. Szarka Gábor hozzátette: a katonai alapismeretek tantárgy az önkéntes tartalékos rendszer esetében is egyfajta pályára irányító jelleggel bírhat. Elmondta: a tárca nagyon fontos szerepet szán a KatonaSulinak a honvédelmi nevelésben, ugyanakkor a tartalmi oldal tekintetében még nincs végleges döntés. Vagyis a jövőben még sor kerülhet bizonyos kiegészítésekre, középtávú újragondolásra – például éppen az önkéntes tartalékos rendszer segítése céljából.
A kabinetfőnök szólt a felsőoktatásban lezajlott változásokról is. Tájékoztatta a résztvevőket, hogy február 1-jével a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen (ZMNE) megalakult a Magyar Honvédség Ludovika Zászlóalj: a hallgatók státusza a korábbihoz képest megváltozott, innentől fogva a leendő tisztek honvéd tisztjelölti jogállásban a Magyar Honvédség tényleges katonai állományába, a Honvéd Vezérkar főnökének alárendeltségébe kerültek. Emellett természetesen továbbra is az egyetem hallgatói és polgárai maradtak, de a ZMNE oktatói által biztosított képzés mellett további katonai jellegű kiképzésben is részesülnek, ami által további ismeretanyaghoz jutnak.
Szarka Gábor a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről is beszélt. E felsőoktatási intézmény a ZMNE, a rendvédelmi és rendészeti felsőoktatást képviselő Rendőrtiszti Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetemtől különváló, a közigazgatási felsőoktatást alaptevékenységként folytató Közigazgatás-tudományi Kar egyesülésével áll fel 2012. január 1-jével, az első szemeszter pedig jövő év szeptemberében veheti kezdetét. Az itt végző hallgatók nemcsak saját szakmájukról, de a közszolgálat egészéről is komplex, átfogó ismeretanyaggal rendelkeznek majd. A kabinetfőnök egy gyakorlati példával világította meg ennek hasznosságát. „Az egyes rendszerek nem külön működnek például egy olyan katasztrófavédelmi helyzetben, mint az őszi vörösiszap-tragédia vagy egy árvíz, hanem egységet alkotnak", fogalmazott Szarka Gábor, hozzátéve, hogy egy azonos háttérrel, hasonló szemlélettel rendelkező rendőri, katonai és katasztrófavédelmi vezető sokkal gyorsabban és gördülékenyebben tud majd együtt dolgozni az ilyen esetekben. „Aki pedig bekerül erre az egyetemre, az bízhat benne, hogy tanulmányai végeztével biztosan tud majd elhelyezkedni a közigazgatásban, a rendőrségnél, a honvédségnél", emelte ki.
A kabinetfőnök ezután megköszönte a résztvevőknek, hogy elfogadták a meghívást a konferenciára, és kiemelte: a tárca lendülete a továbbiakban sem csökken majd, és az egyes oktatási intézmények minden segítséget megkapnak a Honvédelmi Minisztériumtól a minél hatékonyabb munkavégzéshez.
A konferencia első napjának további eseményeiről kedden olvashatnak a honvedelem.hu-n.
Fotó: Tóth László